Speca të kuq mbushur me kërpudha

Ne tavolinen tuaj te festave nuk mund te mungoje kjo garniture e shijshme: speca te kuq, ngjyra e se cileve pershtatet mrekullisht me ambjentin, kerpudha dhe djath. Nje kombinim shume i shijshem per te shoqeruar mishin e vicit, pules apo gjelit te detit.
Perberesit per 4 persona

 • 4 speca te kuqe
 • 350gr kerpudha
 • 100gr djath feta
 • 50gr galete
 • 25gr djath parmixhano
 • 40gr gjalp
 • 4 luge bishta qepesh te njoma te prera holle
 • 3 luge vaj ulliri
 • kripe
 • piper te zi

Ndajme pergjysme secilin spec duke mbajtur bishtin dhe heqim farat me kujdes. Ne nje tave te shtruar me leter furre, vendosim specat njeri pas tjetrit gati per t’u mbushur.

Kaverdisim ne zjarr te avashem kerpudhat e prera holle me gjalpin dhe 1 luge vaj ulliri derisa te marrin ngjyre te arte dhe te avulloje plotesisht uji qe ato leshojne. Shtojme bishtat e qepes se njome te prera holle dhe i perziejme me kujdes duke e rregulluar perberjen me pak kripe dhe piper te zi. Me kete mase mbushim specat, shtojme mbi to djathin feta te therrmuar dhe se fundi galeten dhe djathin parmixhano.

8 mendime mbi “Speca të kuq mbushur me kërpudha

 1. Pasi i mbushim specat si i vendosim ne tave sic i kemi prere ne gjysem apo i bashkojme 2 gjysmat me njera tjetren dhe letren e kuzhines e vendosim vetem poshte apo edhe siper specave?

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.