Qofte "gurë shahu"

Jo vetem embelsirat mund te pregatiten ne kete variant, por edhe pjatat e dyta. Receta qe po iu paraqesim me poshte pervec se eshte shume e shijshme, arrin te terheqe vemendjen e te ftuarve me pamjen e saj elegante dhe fine. Provojeni ne prag te ketyre festave, apo thjesht ne nje dreke/darke festive mes familjes.
Perberesit per 8 persona

 • 800gr mish vici te grire
 • 100gr proshute te pjekur
 • 1 fete buke te lagur ne qumesht dhe te shtrydhur fort
 • 1 veze
 • 2-3 dege selino te grire holle
 • kripe

Per purene e patates

 • 1 bustine pure patatesh te gatshme
 • ½l qumesht
 • 1 veze
 • 25gr gjalp ose margarine
 • 1 luge majdanoz te grire
 • kripe

Ne nje ene te thelle vendosim mishin e grire, buken e lagur me qumesht dhe te shtrydhur fort, proshuten e prere imet, selinon e grire holle , vezen dhe kripen. I perziejme mire duke formuar nje brum homogjen dhe e ndajme masen ne 3 pjese. Nderkohe pregatisim purene me bustinen e gatshme, qumesht dhe gjalp (ose margarine) duke ndjekur udhezimet e treguar ne kuti.  Kur te jete gati, shtojme 1 veze, majdanozin e grire dhe kripen.

Një mendim mbi “Qofte "gurë shahu"

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.