Panetone e Krishtlindjes

Edhe pse ne Shqiperi tradita e Panetone-s nuk eshte shume e perhapur, gjithsesi po iu propozojme receten e saj e cila ne vetvete nuk eshte e veshtire, por kerkon shume durim dhe impenjimin e nje dite te tere.
Legjendat e Panetone-s (Pan del Toni) jane te shumta: disa thone qe kjo buke ka lindur si shprehje e dashurise. Ishte Messer Ughetto degli Atellani ai qe per te fituar zemren e vajzes se bukepjekesit, krijoi fare rastesisht kete buke te embel e cila pati nje sukses te madh. Nje legjende tjeter thote se gjate nje dreke Krishtlindjesh ne oborrin e Ludovico il Moro, kuzhinieri dogji embelsiren e pregatitur per kete rast. Ne ate moment nje njeri gjithmone i perçmuar ne kuzhine me emrin Toni, sugjeroi te servirnin ne tavoline buken e embel te pregatitur nga vete ai ate mengjes, e cila i entuzizmoi te gjithe te ftuarit.
Perberesit per 1 Panetone

 • 500gr miell (250gr i tipit 00 dhe 250gr i tipit Manitoba)
 • 160gr sheqer
 • 160gr gjalp
 • 7 veze te medha (4 te plota dhe 3 te verdha)
 • 60ml qumesht
 • 12gr maja birre
 • 1 luge te vogel malt (ose sheqer)
 • 5gr kripe
 • 80gr portokall te veshura me sheqer
 • 120gr rrush te thate
 • 1 steke vanilje (ose 2 bustina)
 • lekuren e 1 limoni

Pregatitja e panetones ndahet ne 3 faza pune sic do te paraqitet me poshte, se bashku me perberesit qe nevojiten per cdo faze:

 • Faza e Pare: 100gr miell, 10gr maja birre, 1 luge te vogel malt (ose sheqer), 60ml qumesht.

Si fillim vendosim ne uje te ngrohte rrushin e thate per minimumi gjysme ore. Shkrijme majan e birres dhe sheqerin ne qumeshtin e ngrohte, ia shtojme miellit qe e kemi vendosur ne nje ene te thelle dhe e punojme masen me dore derisa te formohet nje brum homogjen dhe qe te mos ngjisi ne duar. E vendosim ne nje tas, e mbulojme me leter celofoni dhe e leme te vije ne temperature 30° celcius derisa te dyfishoje vellimin e tij (rreth 1 ore).

6 mendime mbi “Panetone e Krishtlindjes

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.