Krem me mollë

Nje mini recete e thjeshte per te gjitha ato nena qe duan te fillojne me ushqimin e pregatitur per bebet e tyre. Ne kete etape kaq te rendesishme, molla eshte fruti i pare qe i jepet nje femije. Kremi me molle permban gjithashtu edhe miell orizi i cili rezulton shume i pelqyeshem nga femijet dhe teper i tretshem per organizmin e tyre. Nje alternative shume e shendetshme e frutave te homogjenizuara qe gjenden ne supermarket.
Perberesit

  • 200gr krem orizi
  • 1 molle
  • 1 patate
  • 1 karrote
  • 1 luge te vogel vaj ulliri
  • 1 luge te vogel djath grana te grire

Lajme mire perimet, qerojme pataten dhe karroten duke i prere ne copa te medha. Nderkohe ziejme pak uje ne nje ene te vogel, shtojme perimet dhe i gatuajm per rreth gysme ore. E filtrojme lengun e perimeve ndersa keto te fundit i shtypim duke formuar nje krem te bute (purè).

Ne nje pjate hedhim pak leng perimesh, shtojme kremin e orizit dhe e perziejme mire. Lajme mollen, e qerojme dhe e grijme ne mikser. Kremit te orizit i shtojme mollen e grire dhe disa luge nga purèja e perimeve duke e rregulluar pjaten se fundi me djath grana te grire dhe vaj ulliri.

Reklama

1 Koment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: