Sheqerpare

sheqerpare.jpg

Sot po iu propozojme keto embelsira te shijshme me origjine turke te cilat jane shume te vleresuara edhe ne vendin tone: Sheqerparet. Sigurisht qe jane shume te embla (si te gjitha embelsirat turke), sepse permbajne shurup dhe se fundi receta plotesohet me nje kokerr bajame qe i vendoset siper.

Perberesit per 15 sheqerpare

 • 300gr miell
 • 60gr sheqer
 • 120gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 2 te verdha vezesh
 • 1/2 luge te vogel sode buke
 • 20 kokrra bajame te plota (ose arra/lajthi)

Per sherbetin

 • 450gr sheqer
 • 600ml uje
 • lengun e 1/2 limoni

Pregatisim si fillim sherbetin (duke vendosur ne nje tenxhere sheqerin, ujin dhe lengun e limonit) te cilin e ziejme per rreth 15 minuta duke e lene ne nje ane.

Perziejme gjalpin me sheqerin dhe te verdhat e vezeve, shtojme ngadale miellin e situr bashke me soden e bukes dhe e punojme masen me duar derisa te formojme nje brume te bute qe e mbeshtjellim me leter celofoni dhe e leme te pushoje per rreth çerek ore.

Pasi te kete kaluar kjo kohe, formojme me brumin 15 sfera te vogla te cilat i veme ne nje tave te shtruar me leter furre, i shtypim fare pak ne siperfaqe dhe vendosim ne qender te seciles prej tyre nga nje kokerr bajame te qeruar. I pjekim ne furre te parangrohur ne 190°C per 20-25 minuta derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe.

Sapo te dalin nga furra, i hedhim siper shurupin e nxehte me ndihmen e nje luge derisa te zbuten plotesisht.

Keto embelsira turke serviren te ftohta dhe ruhen ne frigorifer ne nje ene te mbyllur me kapak.

44 Comments

 1. buqja says:

  Rspekt Zonj e nderuar—prap jam buqja jam tani duke gatuar sheqerparen- por un nuk e lash gjalpin te shkrihet e duke gatuar tani por ,gjithmon sipas receptit tende –tani e kam pytjen a duhet vertet krejt te shkrihet apo..me drydhjen e brumit ngadal shkrihet –se u be pak e fort’? ju falenderoj pa mas

  Pëlqejeni

 2. sibel says:

  sheqerpret jan shum te mira dhe jan bere si portokaj por shijen nuk e di si e kan por me siguri e kan te mir sepse nga pamja jan te hijshme dhe duken te shijshme dhe uroj qe vertet te jen te mira paqim paqim…

  Pëlqejeni

 3. jeta says:

  une sa po e bera sheqerparen po mu be pak e fort mezi i bora si kokra kam ber ndonje gabim ja shtiva dhe sirupin por nuk me duken si keto ne foto

  Pëlqejeni

 4. valbona says:

  dhe une sapo i bera edhe ehe sme dolen gje..plus i hodha maja birre dhe pse mami me tha cudi si nuk duhet sode buke po maja birre :D…nuk u fryn fare dhe sherbetin spo e pijne.. :D..nejse jeni te mrekullueshem gjithsesi ^^

  Pëlqejeni

 5. Doloreza Saliaj says:

  Prsh uroj shendet Tek sheqerparja i hidhet sode apo maja bire dhe sa maja bire i hidhet te lutem se do e gatuaj Tung

  Pëlqejeni

 6. aferdita says:

  He He jane te perkryera une nusen e vellait tim e kam Dibrane dhe kur i gatuante Vjollca un kisha feste ate dite, por vet i kam gatuar nje her dhe nuk me kane dale gje,Vjollca eshte ne Amerik une ne Itali qe keshtu mua sheqerparja me mungon shum Faleminderit un Gatuaj

  Pëlqejeni

 7. Avniu says:

  Shum falimiderit per receten e sheqerpare…ku prej kesaj recete kam perfitu shum une vetem vazhdoni me receta te reja ju lumt….po ashtu edhe per Buken me mill misri shum e shishme

  Pëlqejeni

 8. ammar says:

  pershendetje, a ben me dit se pse mu pom bahet te buta edhe shum po qahen spo me dalin mire , une po shkoj sipas recetes suaj …?

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: