Bërxollë derri me pana dhe mustardë

Sot po iu propozojme nje recete te thjeshte dhe te shijshme per te gatuar berxollen e derrit; embelsia e panes dhe shija e tharte e mustardes i japin ketij lloj mishi nje shije te perkryer.
Perberesit per 4 persona

  • 4 berxolla derri
  • 1 kuti te vogel pana kuzhine
  • 2 luge mustarde
  • 1 dege rozmarine
  • kripe
  • vaj

Rrahim lehtesisht berxollat dhe i sperkasim me pak kripe dhe rozmarine nga te dyja anet, nderkohe qe vetem nga njera ane i lyejme me mustarde. Ne nje tigan me pak vaj, kaverdisim berxollat ne zjarr te forte derisa te marrin ngjyre dhe kur te jene gati i vendosim ne nje pjate te cilen e leme menjane. Ne te njejtin tigan shtojme panen e kuzhines me 1 luge mustarde duke i perziere me kujdes derisa te formohet nje salce e lidhur. Rivendosim berxollat per rreth 1 minute ne tigan ne menyre qe shijet te bashkohen njera me tjetren dhe e servirim receten ne nje pjate te cilen e kemi shtruar me patate te ziera te prera ne rrathe apo spinaq te zier.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.