Krem me perime

Nje tjeter mini recete e thjeshte, keshilluar per ato nena qe duan te fillojne me ushqimin e pregatitur per bebet e tyre. Kjo pjate ka shije shume te ngjashme me ate te qumeshtit, per shkak te kremit te orizit, dhe per kete arsye do te jete mjaft e pelqyeshme nga femija juaj.
Perberesit

  • 2 luge krem orizi
  • 1 kungulleshke
  • 1 karrote
  • 1 luge te vogel vaj ulliri
  • 1 luge te vogel djath grana te grire

Lajme me kujdes kungulleshken dhe karroten, i qerojme, i presim ne copa te medha dhe i ziejme ne uje te valuar per 20 minuta. Filtrojme lengun e perimeve, ndersa keto te fundit i shtypim kur jane akoma te nxehta per te formuar nje krem te bute (purè). Purèse i shtojme 200ml leng perimesh, kremin e orizit dhe e rregullojme me vaj ulliri e djath grana te grire.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.