Supë me oriz dhe bizele

Supa me oriz dhe bizele perben nje pjate te pare teper te shijshme dhe te keshillueshme ne keto dite te ftohta dimri. Provojeni duke i shtuar edhe nje patate te vogel, apo duke zevendesuar proshuten e pjekur me panceta e cila do ti jape me shume shije. Gjithashtu ne vend te koncentrates se perimeve mund te perdorni leng pule bashke me disa copa mishi ne brendesi. Variantet jane te pafundme, zgjedhja ju takon juve!
Perberesit per 4 persona

  • 200gr oriz
  • 300gr bizele
  • 1/2 qepe
  • 100gr proshute te pjekur
  • 1 1/2 liter leng i pregatitur me dy kuba koncentrate perimesh (ose leng mishi)
  • 2 luge djath kackavall te grire
  • majdanoz
  • vaj ulliri

Kaverdisim ne nje tenxhere me pak vaj ulliri qepen e grire holle dhe proshuten e prere ne kubik te vegjel. Kur qepa te jete bere transparente, shtojme bizelet, 2 garuzhde nga lengu i koncentrates dhe i ziejme per rreth 20 minuta ne zjarr te avashem. Shtojme lengun e mbetur te perimeve dhe kur ky i fundit te kete marre vale, hedhim orizin te cilin e gatuajme derisa te zbutet plotesisht (mund te nevojiten 15-17 minuta). Ne perfundim, e sperkasim supen me majdanoz te grire dhe djathin kackavall dhe e servirim menjehere te ngrohte ne tavoline

2 mendime mbi “Supë me oriz dhe bizele

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.