Supë Gulash (Gulyás)

Ne kuzhinen Hungareze, Gulash eshte nje lloj supe e cila permban shume mish, ka leng te trashe dhe mund te haet me luge. Nuk eshte e veshtire ne pregatitje, i vetmi problem eshte se nevojitet piper i kuq i embel pluhur shume cilesor. Gjithsesi jane perberesit kryesor ato qe i japin nje shije mjaft te vecante.
Perberesit per 4 persona

 • 500gr mish vici
 • 3 qepe
 • 3 patate
 • 2 karrota
 • 2 speca jeshil ose te kuq
 • 1 liter leng mishi (ose leng i pregatitur me koncentrate vici)
 • 1 gote vere te kuqe
 • 1 luge te vogel spec te kuq te embel
 • 1 luge te vogel qimnon (lloj erze, quhet ndryshe edhe Cumin)
 • 2 thelpinj hudher
 • 1 luge miell
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Kaverdisim ne nje tenxhere me vaj ulliri mishin te cilin e kemi prere ne kubik, qepen e grire holle dhe hudhren. E sperkasim me pak miell duke e perziere dhe e shuajme me veren e kuqe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te fort. I shtojme mishit lengun e mishit (apo lengun e pregatitur me koncentrate vici), e rregullojme me kripe, piper, specin e kuq te embel dhe qimnon dhe e gatuajme ne zjarr te avashem per rreth 40 minuta.

Lajme dhe qerojme patatet dhe karrotat, i presim ne copa te medha dhe ia shtojme supes. Shtojme gjithashtu edhe specat e prere ne shirita gjatesor dhe vazhdojme gatimin edhe per 20 minuta te tjera. Ne fund e perziejme te gjithen dhe e sherbejme te ngrohte.
Vera e keshilluar: Grave Merlot DOC, e sherbyer ne 16°C.

3 mendime mbi “Supë Gulash (Gulyás)

 1. shko ne te djathte te ekranit poshte x eshte simboli i settings kliko dhe do te dale print, pastaj te dritarja dialoguese e print kliko faqen qe do por me pare zmadhoje shkrimin duke klikuar mbi nje shenje me shigjeta.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje te iva Anuloje përgjigjen

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.