Tortë me arrë kokosi

Per te pregatitur kete torte, ndiqet e njejta procedure si per te gjitha tortat e tjera. Me pak fjale eshte kaq e thjeshte dhe e shijshme sa mund te sherbeje per te gjitha rastet; mund ta konsumoni ne mengjes bashke me nje kakao te ngrohte apo ta shnderroni ne nje torte te mrekullueshme ditelindje duke e lyer siper me pana per embelsira dhe sperkatur me arre kokosi te grire.
Perberesit per 1 torte

  • 220gr miell 00
  • 200gr sheqer
  • 160gr arre kokosi te grire
  • 250gr gjize pa kripe (rikota)
  • 125-150ml kos natyral (ose kos me arre kokosi)
  • 150ml qumesht
  • 50gr gjalp
  • 3 veze
  • 1 bustine pluhur pjekes
  • pak kripe

Rrahim ne nje ene te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te perftojme nje mase kremoze, shtojme gjalpin e shkrire (ose ne temperature ambjenti), gjizen pa kripe, kosin, qumeshtin dhe miellin bashke me pluhurin pjekes. I perziejme shume mire te gjithe keta perberes, ndersa ne nje ene tjeter rrahim te bardhat e vezeve me pak kripe derisa kremi te jete plotesisht i qendrueshem. E bashkojme me brumin qe formuam me siper ne menyre qe perberja te jete e njetrajtshme dhe e hedhim ne nje stampe te rrumbullaket per torta 24-26cm te lyer paraprakisht me gjalp dhe miell.

E pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta, por gjithsesi bejme proven e pirunit per te pare nese torta eshte gati. Siper e sperkasim me sheqer pluhur te aromatizuar me vanilje apo e lyejme me pak mjalte dhe e sperkasim me arre kokosi te grire.

Një mendim mbi “Tortë me arrë kokosi

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.