Salcë me peshk ton

Sot do te pregatisim salcen me ton, nje shoqeruese mjaft e mire e peshkut, por edhe e mishit i cili preferohet te kete sa me pak dhjame. Mund ta lyeni gjithashtu ne copa buke te thekura, apo t’ia hidhni siper perimeve te pjekura. Kjo recete pregatitet ne nje kohe shume te shkurter nese perdorim mikserin qe tashme gjendet ne cdo familje, apo mund te ndjekim metoden tradicionale, pra ti shtypim te gjitha ne havà.
Perberesit per 6 persona

  • 100gr peshk ton nen vaj
  • 3 te verdha vezesh te ziera
  • 2 luge te vogla kaperi
  • 2 fileto açuge
  • lengun e 1/2 limoni
  • vaj ulliri
  • kripe
  • piper te bardhe

Vendosim ne mikser peshkun ton nen vaj (pa vajin qe permban), te verdhat e vezeve, kaperit, açuget, pak kripe, pak piper te bardhe dhe i perziejme te gjitha bashke derisa te formohet nje mase kremoze. I shtojme se fundi lengun e limonit dhe vaj ulliri duke e perziere me nje luge druri derisa salca te marre trashesine e deshiruar (zakonisht preferohet sa trashesia e majonezes). Kete salce e vendosim ne frigorifer per te pakten 15 minuta dhe e sherbejme me pas sipas deshires.

Një mendim mbi “Salcë me peshk ton

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.