Xhelatinë me luleshtrydhe

Xhelatine-me-luleshtrydhe

Po iu prezantojme nje embelsire te lehte dhe te shijshme me luleshtrydhe te fresketa, te cilat gjenden shume lehte ne kete periudhe. Ngjyra e kuqe, qe perfaqson dashurine, e ben akoma dhe me te pershtatshme per festen e te dashuruarve.

Perberesit per 6 persona

  • 500gr luleshtrydhe te fresketa
  • 150gr sheqer pluhur
  • 6 flete xhelatine (pjeshke)
  • lengun e 1 limoni
  • 1 luge sheqer
  • 2 te bardha vezesh

Per kremin Shantili

  • 250ml pana per embelsira
  • 30gr sheqer pluhur
  • pak vanilje

Vendosim ne nje ene te vogel me uje te ftohte fletet e xhelatines se pjeshkes per 15 minuta, i shtrydhim mire me dore dhe i shkrijme ne banjomari me gjysme gote uje.

Grijme ne mikser luleshtrydhet e pastruara, i kullojme me ndihmen e nje nape apo te nje kulluese me vrima te vogla dhe lengut te perftuar i shtojme sheqerin pluhur, lengun e limonit dhe fletet e xhelatines te shkrira.

Lagim me pak uje te ftohte 6 stampa te vogla dhe i mbushim ne menyre te barabarte me masen e perftuar me siper, i mbulojme me leter alumini dhe i vendosim ne frigorifer per te pakten 3 ore.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.