Supë me aroma orientale

Receta qe po iu paraqesim me poshte eshte nje supe shume e shijshme dhe e gatuar me perberes teper te shendetshem, per kete arsye i pershtatet si te rriturve ashtu dhe femijeve.
Perberesit per 4 persona
 • 1 gjoks pule
 • 1/2kg kerpudha te fresketa (ose te ngrira)
 • 1 qepe te vogel (ose 1/2 mesatare)
 • 2 karrota
 • leng pule (ose leng te pregatitur me nje koncentrate pule)
 • 2 luge niseshte
 • lengun e 1/2 limoni
 • pak xhinxher
 • kripe
 • piper i bardhe
 • vaj ulliri
Si fillim, pastrojme kerpudhat duke i hequr te gjithe dhèun qe permbajne, ndersa kapelen e fshijme lehte me ndihmen e nje pecete te paster.
Ne nje tenxhere kaverdisim me pak vaj ulliri qepen e grire holle per pak caste, shtojme 2 luge uje ne menyre qe te zbutet e te mos marre ngjyre dhe e leme te gatuhet ne zjarr te avashem per pak minuta duke e perziere here pas here. Shtojme karrotat dhe gjoksin e pules te prere ne kubik te vegjel, kerpudhat e prera ne feta, lengun e pules, pak xhinxher, pak kripe dhe e vendosim per t’u zier ne tenxhere me presion per 15 minuta.

Ne nje ene te vogel rrahim 2 luge niseshte me gjysme gote uje derisa te formohet nje mase e njetrajtshme te cilen ia shtojme dalengadale supes duke e perziere njekohesisht. E rregullojme me pak piper te bardhe dhe me lengun e limonit dhe e servirim ne tavoline.
Faleminderit per receten Ediola!

5 mendime mbi “Supë me aroma orientale

 1. Pershendetje,

  Urime per websiten dhe recetat qe poston. A mund te me tregosh si perdoret xhinxher ose si pastrohet pasi nuk e kam perdorur ndonje here. Kam pare qe eshte me forme te çrregullt dhe ka nje si cipe te holle ngjyre kafe.

  Te falenderoj paraprakisht.

  Pëlqejeni

 2. Per ta pastruar eshte shume e thjeshte: fillimisht ndaje ne copa te vogla duke prere ato si dege te xhixherit dhe me pas qeroje me nje thike shume holle derisa ti heqesh komplet lekuren. Perpara se ta futesh ne cdo gatim, shtype pak me nje rrahes mishi, pasi struktura e tij paksa drunore ben qe te mos dal i gjithe lengu gjate gatimit.

  Pëlqejeni

 3. Pershendetje,
  desha te pyes nese kjo supe mund te gatuhet dhe ne tenxhere te zakonshme, dmth nese mund te kete te njejten shije?

  Faleminderit!

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.