Kroasant me brumë sfoljat

Kroasantet jane embelsira tipike te kuzhines franceze, por tashme te njohura ne te gjithe boten, te cilat konsumohen vecanerisht ne mengjes bashke me nje kapucino te ngrohte. Mbushja mund te jete nga me te ndryshmet, qe nga marmalatat e bera ne shtepi, nutela, krem pasticerie etj. Per realizimin e tyre, brumi sfoljat mund te pregatitet ne shtepi sipas recetes qe do ta gjeni ketu, por mund edhe te blihet i gatshem, gje e cila do t’iu shkurtoj shume kohe.
Perberesit per 6-8 kroasant

Me brumin sfoljat te formuar, hapim nje pete ne forme drejtkendeshi me gjeresi rreth 20cm. Nese perdorim brumin sfoljat te gatshem (te ngrire), duhet ta nxjerrim nga akulli nje nate perpara ne menyre qe te nesermen te kete arritur ne temperature ambjenti.

Me majen e nje thike presim trekendesha me baze rreth 15cm, i terheqim pak me gishta te tre majat e tij dhe vendosim ne mes nje luge mbushje. I mbyllim duke i rrotulluar si ne figure, pra fillojme nga baza te cilen mundohemi ta rrotullojme rreth kroasantit ne menyre qe gjate pjekjes mbushja te mos dal jashte, ndersa anet i perkulim pak nga brenda.

4 mendime mbi “Kroasant me brumë sfoljat

 1. pershendetje dikur keto faqe ishin ne formatin pdf dhe mund te printoheshin nese eshte e mundur mund ta ktheni ate opsion perseri
  Faleminderit

  Pëlqejeni

 2. vina ne te djathte te ekranit siper , poshte opsionit x eshte shenja e settings kliko aty, dhe e ke opsionin e print , pastaj sheno ke faqe do te printosh, por me pare kliko brenda ne faqe te nje opsion me shigjeta anash , te meson puna vete. provo.

  Pëlqejeni

 3. Ju lutem më shpjegon si e bëni brumin sfoliat,mbasi unë di një metodë por nuk është shumë e suksesshme. Kur klikoj mbi brumin sfoliat (me ngjyrë të kuqe) qe keni ju ne recetën e croissant nuk del receta e brumit sfoliat.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.