Bishtaja në salcë domatesh

Nje recete me pak kalori, por e pasur ne proteina dhe karbohidrate e cila pervecse mund te konsumohet si pjate e vecante, sherben edhe per te shoqeruar lloje te ndryshme mishrash.
Perberesit per 4 persona

  • 1kg bishtaja
  • 4 domate mesatare
  • 2 thelpinje hudher
  • vaj ulliri
  • pak spec te kuq djegs
  • pak majdanoz ose borzilok te grire
  • kripe

Qerojme nje nga nje bishtajat, fillimisht duke prere pak te dyja fundet dhe me pas duke hequr fijen qe mund te kene ne gjatesine e tyre. I lajme nen uje te ftohte e te rrjedhshem, i ziejme per 10-15 minuta ne uje te kripur dhe pasi i kemi kulluar i leme menjane.

Vendosim ne nje tigan vajin e ullirit me thelpinjte e hudhres te shtypura dhe pak spec te kuq djegs derisa hudhra te marre ngjyre. Shtojme domatet e prera ne kubik te vegjel (ose te kaluara ne mikser) dhe e ziejme salcen ne zjarr te forte per disa minuta, shtojme bishtajat, e rregullojme me kripe dhe e gatuajme akoma edhe per 5 minuta ne menyre qe bishtajat te marrin shije.

I heqim nga zjarri, i sperkasim me pak majdanoz te grire (ose borzilok), i perziejme mire dhe e servirim kete garniture te ngrohte.

*Keshille: Sipas deshires, kjo salce me bishtaja mund te shoqeroje edhe makaronat, te konsumohet e ftohte apo ne temperature ambjenti.
Gjithashtu, nese nuk ju gjenden domate te fresketa, mund ti zevendesoni ato me salce domatesh.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.