Fileto viçi me piper jeshil

Fileto me piper jeshil eshte nje pjate e dyte shume e njohur dhe e perhapur edhe ne restorantet e vendit tone. E thjeshte dhe e shpejt per tu pregatitur, ne me pak se 1 ore mund te realizoni nje recete delikate, aromatike dhe teper te shijshme te servirur mbase ne nje darke mes miqsh.
Perberesit per 4 persona

  • 4 fileto vici (rreth 150gr secila)
  • 150ml pana kuzhine
  • 2 luge mustarde
  • 2 luge piper jeshil kokerr nen shellire (ose te thate)
  • 1 gote te vogel konjak
  • 50gr gjalp
  • pak miell
  • kripe

Lidhim si fillim nje spango kuzhine rreth filetove te vicit ne menyre qe te mos deformohen gjate gatimit (nese filetot jane te trasha). Shtypim me rrahes mishi nje luge piper jeshil kokerr te cilin e kemi shplare nga shellira dhe e ngjeshim me filetot e vicit ne menyre qe te marrin shijen e tyre pikante.

Ne nje tigan shkrijme gjalpin dhe i kaverdisim filetot e lyera me miell per 3 minuta nga secila ane ne zjarr te forte derisa te marrin ngjyre, i rregullojme me kripe dhe i heqim duke i ruajtur ne nje ene me kapak (duhet te jene akoma te ngrohta).

Ne te njejtin tigan, shtojme nje gote te vogel konjak duke i vene flaken me ndihmen e nje shkrepse. Kur flaka te shuhet plotesisht shtojme panen, mustarden, nje luge tjeter piper jeshil kokerr, pak kripe dhe e leme salcen me pana te trashet ne zjarr mesatar.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.