Kotoleta merluci me kopër

Kjo pjate e dyte e pregatitur me filetot e merlucit eshte nje alternative e shkelqyer per te shijuar kete lloj peshku te pasur me vlera ushqimore, sidomos nga femijet tane.
Perberesit per 4 persona

  • 4 fileto merluci te fresketa apo te ngrira (rreth 150gr secila)
  • 3 veze
  • 100gr galete
  • 1 tufe koper
  • kripe
  • piper i zi
  • vaj ulliri

Lajme mire kopren, e thajme me leter kuzhine dhe e presim shume holle duke e perziere ne nje pjate te thelle bashke me galeten.

Ne nje pjate tjeter rrahim vezet me pak kripe.

Pastrojme filetot e merlucit nga lekura dhe halat nese jane te fresketa dhe i leme te shkrihen nese jane te ngrira. I sperkasim me pak piper te zi dhe i kalojme fillimisht ne vezen e rrahur e me pas ne galeten me koper duke i skuqur nga te dyja anet ne vaj ulliri per pak minuta. I vendosim ne nje pjate te ceket ku kemi shtruar letra kuzhine ne menyre qe t’i thithim vajin e tepert, dhe i servirim te ngrohta shoqeruar me nje sallate jeshile apo rukola.

*Keshille: Filetot e merlucit mund ti ndani gjithashtu ne 3 apo 4 pjese duke formuar ne kete menyre mini kotoleta.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.