Frape me banane

Frapeja me banane eshte nje pije shume freskuese dhe delikate, teper e thjeshte per tu realizuar ne shtepi nese keni nje mikser, apo cdo gje tjeter per te perziere perberesit. Mund ta konsumoni ne ditet e nxehta te mengjesit, dhe mund t’ia servirni edhe femijeve duke i dhene keshtu te gjitha vitaminat per te cilat kane nevoje.
Perberesit per 4 persona

  • 500ml qumesht
  • 2 banane
  • 4-5 luge sheqer (sipas deshires dhe sipas pjekurise se bananeve)
  • 10-15 kuba akull
  • pak vanilje
  • lajthi apo bajame te grira holle per sperkatje

Ne mikser vendosim kubat e akullit dhe i grijme mire, shtojme pak qumesht me sheqerin derisa sheqeri te kete shkrire plotesisht dhe ne kete moment shtojme edhe pjesen e mbetur te qumeshtit bashke me bananet e prera ne copa. Vazhdojme grirjen edhe per 3-4 sekonda, nese deshirojme qe ne frape te mbesin dhe copeza banane, apo me gjate nese e deshirojme totalisht kremoze.

E sperkasim me pak lajthi apo bajame te grira holle dhe e sherbejme menjehere, pasi banania ka vetine te oksidohet me kalimin e kohes.

*Keshille: Sipas deshires, perberjes mund ti shtojme leng limoni, portokalli apo ananasi.
Nje version tjeter shume i shijshem i kesaj pije eshte edhe Choco Banana, e cila pregatitet ne te njejten menyre, por perberjes i shtohet gjysme filxhani cokollate e shkire dhe nje filxhan kafe ekspres.
Faleminderit Violeta H. per receten!

3 mendime mbi “Frape me banane

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.