Ashure

Ashure

Ashurja (ose Pudingu i Noes) eshte nje embelsire turke e perbere nga drithera, fruta dhe fruta te thata. Egziston nje legjend, qe kur barka e Noes u ndal per te pushuar ne Malin Ararat ne verilindje te Turqise, familja e tij festoi me nje pjate te vecante. Duke qene se rezervat e ushqimit ishin drejt fundit, ato qe kishin mbetur (grure, fruta te thata etj) u gatuan te gjitha se bashku per te formuar ate qe ne sot e quajme ashure. Tradicionalisht, ne vendin tone, kjo recete pregatitet per Diten e  Ashures, apo festen e Bektashinjve.

Perberesit per 4 persona

 • 300gr grure per ashure (grure te rrahur)
 • 100gr sheqer te bardhe ose kane
 • 100gr arra/bajame/lajthi
 • 50gr rrush te thate
 • 3-4 fiq te thate
 • 3-4 karafila
 • disa kokrra shege per zbukurim (sipas deshires)
 • 2 luge te vogla kanelle
 • 2-3 luge niseshte (sipas deshires)
 • pak kripe

Si fillim, vendosim rrushin e thate per rreth 15 minuta ne nje tas te vogel me uje te ngrohte ne menyre qe te zbutet.

Lajme mire grurin dhe e ziejme ne zjarr te avashem me rreth 2-2.5l uje derisa te zbutet plotesisht. I shtojme sheqerin, pak kripe, rrushin e thate te shtrydhur nga uji i tepert, fiqte e thate te prere holle, kanellen, karafilin dhe arrat e grira duke hequr menjane disa per zbukurim. Ne kete moment, mund te leme qe lengu i ashures te trashet vet duke rritur kohen e zierjes dhe duke e perziere vazhdimisht, apo te shtojme pak niseshte te tretur ne uje te ngrohte, per te reduktuar kohen e pregatitjes.

E leme ne kete menyre te zieje edhe per pak minuta dhe e shperndajme ashuren neper tasa duke e sperkatur siper me pak kanelle, disa kokrra shege dhe me arrat e mbetura. E vendosim ne frigorifer dhe e konsumojme te ftohte

3 mendime mbi “Ashure

 1. mirdita

  Receta eshte e sakte por historia e ndryshme hashurja eshte nje gatim i dervisheve (nje nga sektet myslymane)
  qe gjat nje beteje ishin te rrethuar dhe ngaqe kishin mbetur me pak ushqime kryesisht ushqime vegjetale i mblodhen ne nje kazan dhe i zien .
  Mua te pakten keshtu ma kane treguar nga nje Baba i teqes.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.