Krem karamel

Kremi karamel, i quajtur ndryshe edhe “Qumeshti Portugez”, eshte nje embelsire me luge e thjeshte ne pregatitje, por teper e shijshme. Nuk duhet te na ngaterroj emri i tij francez; origjina mendohet te jete qe perpara Romes se lashte, por qyteti i Tolouse ne France e ka kthyer ne nje tradite pregatitjen e kesaj embelsire.

Perberesit per 6 kupa kremi karamel

  • 450ml qumesht
  • 150ml pana per embelsira
  • 120gr sheqer
  • 4 veze te plota + 1 e verdhe
  • 1 bustine vanilje
  • karamel sipas recetes qe e gjeni ketu

Si fillim, vendosim qumeshtin per tu ngrohur ne zjarr te avashem bashke me vaniljen.

Nderkohe ne nje ene te thelle rrahim vezet me sheqerin me ndihmen e nje rrahesi elektrike derisa te formohet nje perberje me ngjyre te hapur.

Heqim qumeshtin nga zjarri, shtojme panen duke e perziere me kujdes dhe te gjithe masen e hedhim dalengadale tek veza me sheqerin gjithmone duke e perziere.

Pregatisim karamelin sipas recetes qe do ta gjeni ketu me te cilin veshim nga brenda te gjithe siperfaqen e stampave ku do te pregatisim kremin dhe e leme derisa te ftohet e te ngurtesohet.

5 mendime mbi “Krem karamel

  1. cfar eshte pana mua me duket se kjo ingjan receptes se qumeshtorit vetem se kz i fundit nuk piqet ne banje mari per cdo rast eshte embelsire e shijshme.

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.