Pilaf me gjalp alla shqiptarçe

Pilafi me gjalp eshte mbase nje nga recetat me te thjeshta dhe shume te shijshme te kuzhines sone, edhe pse origjina realisht eshte Turke. Por, per pilafin autentik turk do te flasim ne nje recete tjeter. Nderkohe shijoni kete garniture apo pjate te pare te cilen mund ta shoqeroni me mish pule, mish vici, me kos per nje vakt me pak kalori apo me gjithcka tjeter qe preferoni.
Perberesit per 4 persona

  • 300gr oriz (rreth 2 gota)
  • 700ml leng mishi apo uje ( rreth 4 gota)
  • 50gr gjalp
  • kripe

Shkrijme gjalpin ne tenxheren qe do te pregatisim pilafin dhe kaverdisim ne te orizin e lare derisa te zverdhet dhe ta kete thithur komplet yndyren. Sipas deshires, orizin mund ta leme te marre me shume ngjyre apo me pak. Shtojme me pas ujin apo lengun e mishit, e rregullojme me kripe dhe e gatuajme me kapak gjysme te hapur per rreth 15 minuta ne zjarr te avashem pa e trazuar asnjehere gjate zierjes. Pilafi eshte gati ne momentin qe ne siperfaqe jane formuar vrimat klasike dhe uji ka avulluar plotesisht.

E heqim nga zjarri dhe e leme per rreth 10 minuta me kapak te mbyllur ne menyre qe kokrrat te shkriftohen si pasoje e avullit te brendshem. E servirim me mish pule, vici, apo me pak kos ne siperfaqe.

10 mendime mbi “Pilaf me gjalp alla shqiptarçe

  1. Pilafi seshte turk por ne Shqiperi ka nje pershtypje se cdo gje qe vjen nga Perandoria Osmane eshte turke.
    Nderkohe peramdoria ka qene perbere nga shqiptar e deri tek arab. Pilafi origjinen e ka nga Azia por menyra si behet ne Shqiperi eshte shqiptare ashtu sic ka menyra turke apo kineze.

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.