Vezë të ngjyrosura në mënyrë natyrale

Te ngjyrosesh vezet e Pashkeve me perberes te thjeshte dhe plotesisht natyral pa shtuar perberes kimik, nuk eshte e veshtire. Pervec ngjyres se kuqe, mund te zgjedhim cfare ngjyre te duam duke ndjekur keshillat ne vijim.
Perberesit qe nevojiten

  • veze
  • perime/fruta/ereza
  • uthull e bardhe vere

Ndiqni me kujdes hapat e meposhtem:
Hapi i pare: Pregatisim vezet per ngjyrosje
Per tu ngrene: Vezet zien plotesisht bashke me ngjyruesin.

Per zbukurim: Hapim me majen e nje gjilpere dy vrima ne dy skajet e vezes (nje me te madhe dhe tjetren me te vogel) dhe fryjme fort tek njera vrime ne menyre qe veza te boshatiset. Brendesine e saj mund ta perdorim per te pregatitur omlete apo ne receta te tjera te ndryshme. E “shplajme” brendesine e vezes ne menyre qe te mos vije ere me nje shiringe te mbushur me uje dhe uthull. E leme te thahet ne temperature ambjenti.
Hapi i dyte: Pregatisim ngjyrat per ngjyrosje
Disa alternativa te ngjyrave qe mund te perdorim jane:

E kuqe: panxhar sheqeri, leng shege, boronica te kuqe, qershi, manaferra te kuqe

Portokalli: karrota, lekura portokalli te ziera

E verdhe: lekura limoni te ziera, shafran i ziere, lekura molle te verdhe te ziera

E gjelber: spinaq te ziere te fresket apo te ngrire

Blu: gjethe te lakres se kuqe te ziera, boronica

Vjollce: vere e kuqe, lekura qepe te kuqe te ziera, lengun e rrushit te kuq

Kafe: kafe e forte

4 mendime mbi “Vezë të ngjyrosura në mënyrë natyrale

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.