Lazanja me perime

Lazanja me perime eshte nje alternative e shkelqyer e lazanjes klasike bolonjeze me ragu’, teper e shijshme dhe jo shume kalorike. Mos u kufizoni ne zgjedhjen e perimeve; shtoni apo hiqni cfare te deshironi nga ato qe ne iu propozojme.
Perberesit per 8 persona

Per mbushjen:

 • 2 qepe
 • 1 kungulleshke te madhe
 • 1 karrote
 • 1 patellxhan
 • 1 spec te madh
 • 2 domate mesatare
 • 300gr kerpudha champignon
 • 1 luge ullinj te zinj te prera ne copeza
 • djath kackavall i grire
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper
 • borzilok

Ziejme per 3-4 minuta petet e lazanjes ne nje tenxhere me uje te valuar, kripe dhe nje luge vaj ulliri dhe i vendosim mbi nje pecete per t’i thithur ujin e tepert. Ne rast se ne konfeksionin e lazanjave sugjerohet te mos zihen paraprakisht, mundohemi te pregatisim salcen beshamele dhe mbushjen e lazanjave pak me te lengshme se zakonisht.

Fillojme me pregatitjen e mbushjes duke kaverdisur ne vaj ulliri qepet e grira shume holle (ose te kaluara ne mikser) dhe te gjitha perimet e prera ne kubik te vegjel, pervec ullinjve dhe domateve te cilat i shtojme ne minuten e fundit. E rregullojme perberjen me kripe, piper dhe pak borzilok dhe e gatuajme ne kete menyre derisa te gjitha perimet te zbuten duke shtuar pak uje apo leng perimesh. Shtojme ne fund edhe ullinjte e copetuar imet dhe domatet te kaluara ne mikser duke i perziere te gjitha bashke.

Pregatisim edhe salcen beshamele sipas recetes qe do ta gjeni ketu duke respektuar dozen e perberesve ne kete recete.

2 mendime mbi “Lazanja me perime

 1. Lazanja me perime eshte me e mire se ajo me mish,te pakten per mua.Une i hedh dhe nje finok,o zot ,o zot ,sa e mire qe behet.Urime per keto riceta,une ja kam keshilluar edhe mbesave te mija kete sit.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.