Perime të gratinuara me salcë beshamelë

Kjo recete eshte nje alternative e shkelqyer per te shoqeruar te gjithe llojet e mishrave, apo thjesht per t’u konsumuar si pjate e vecante ne ditet e nxehta te veres. Mos u kufizoni ne zgjedhjen e perimeve; mund te shtoni apo te hiqni cfare te deshironi sipas preferences apo stines ne te cilen ndodheni.
Perberesit per 4 persona

 • 500gr perime te stines nga te cilat: karrota, lulelaker, brokoli, patate, kerpudha, qepe, kungulleshka, speca etj
 • 300ml salce beshamele sipas recetes qe do ta gjeni ketu
 • 100gr gjalp
 • djath kackavall te grire

Si fillim, presim ne feta, ne kubik apo alla juliene perimet dhe i ziejme ne uje te valuar me kripe per disa minuta derisa te zbuten, por jo plotesisht. Duhet te kemi parasysh qe do te gatuhen edhe ne furre per rreth 20 minuta.

Nderkohe pregatisim salcen beshamele sipas recetes qe do ta gjeni ketu, duke perdorur vetem 300ml qumesht, 1 luge miell, pak gjalp, kripe dhe arre moskate.

Kur perimet te jene ziere, i kullojme mire, i vendosim ne tave dhe shtojme siper gjalpin e prere ne copeza te vogla. E sperkasim siperfaqen me salcen beshamele dhe djathin kacakvall te grire dhe e pjekim taven ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 20 minuta, apo derisa ne siperfaqe te jete formuar nje kore e arte

Një mendim mbi “Perime të gratinuara me salcë beshamelë

 1. Perime te granitura me salce beshamel,

  Me duket shume interesante, por nuk e shkarkoj dot ne PDF, ju lutem me dergoni nje kopje ne e-mail
  Faleminderit

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.