Kek me portokall

Keku me portokall eshte nje recete e thjeshte ne pregatitje, por mjaft e shijshme sidomos per ata qe adhurojne shijen e agrumeve. Lengu i portokallit dhe lekura e tij, i japin nje arome te vecante duke e bere kete embelsire te sherbehet fare mire dhe ne ditet e nxehta te veres shoqeruar me pak akullore me vanilje.
Perberesit per nje torte mesatare

 • 180gr miell
 • 100gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 120gr sheqer
 • 3 veze
 • 4 portokaj
 • 1 bustine pluhur pjekes
 • pak kripe

Si fillim, grijme holle ne rende lekuren e 2 portokajve dhe shtrydhim lengun e te katerve duke i lene menjane.

Rrahim me ndihmen e nje mikseri gjalpin tashme te zbutur derisa te behet kremoz, shtojme sheqerin dhe vazhdojme rrahjen edhe per disa caste. Shtojme nje nga nje te verdhat e vezeve, duke patur kujdes qe te mos shtojme te verdhen e dyte nese e para nuk eshte “thithur” plotesisht nga perberja. Shtojme lekuren e portokallit, gjysmen e lengut te tij dhe se fundi shtojme edhe miellin dhe pluhurin pjekes duke e perziere mire brumin me nje spatul.

Ne kete moment rrahim me mikser edhe te bardhat e vezeve me pak kripe derisa te formohet nje mase e qendrueshme te cilen ia shtojme brumit te mesiperm.

E hedhim perberjen e perftuar ne nje tortiere te lyer me pak gjalp dhe miell dhe e pjekim kekun me portokall ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40-45 minuta. Gjithesesi bejme proven e pirunit per te vertetuar qe keku eshte pjekur edhe ne brendesi.

Ne momentin qe torta eshte gati, e nxjerrim nga furra dhe me ndihmen e nje luge e sperkasim me lengun e mbetur te portokallit duke patur kujdes qe ta kete thithur lugen e pare perpara se ti shtojme te dyten. E sherbejme te ftohte

31 mendime mbi “Kek me portokall

 1. Pluhuri pjekes eshte si tip sode, mund ta gjesh me emrin baking powder(anglisht). Ka efekt fryrje gjate pjekjes, jo si majaja e birres…

  Pëlqejeni

 2. recetat jane te mbrekullueshme dhe jo te kushtueshme.ju falenderojme per te gjitha keto .ju prsh……dhe vazhdojme te gatuajme.byeeeeee

  Pëlqejeni

 3. Si nje adhuruese e madhe e gatimit ju falenderoj shume per keto receta kaq te shijshme dhe te sakta.Na e beni punen tone me te thjeshte.Ju faleminderit dhe njehere.

  Pëlqejeni

  1. Po sikur lengun e portokallit qe i hidhet ne fund ta besh si glas me pak niseshte dhe sheqer pluhur do te ndihej shija me shume, mendoj.

   Pëlqejeni

 4. shume e mire me pelqen shuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuum e bej vazhdimsht kekun braaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaavvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvva

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje te Rea Anuloje përgjigjen

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.