Pesto Gjenovez

Pesto gjenovezPesto gjenovez, eshte nje recete tipike e zones se Liguries mjaft e perdorur ne te gjithe Italine dhe me perhapje te gjere edhe ne vendin tone. Nuk eshte e veshtire ne pregatitje, vetem kerkon shume durim! Receta tradicionale parashikon perdorimin e havase prej mermeri dhe shtypeses prej druri, por edhe nese nuk i gjeni mos u shqetesoni! Me poshte po iu paraqesim dhe variantin e mikserit i cili do t’iu shkurtoje mjaft kohe.

Perberesit

  • 50gr gjethe borziloku
  • 15gr stika pishe
  • 70gr djath Parmigiano Reggiano te grire 
  • 30gr djath Pecorino Romano te grire 
  • 2 thelpinje hudher
  • 100-125ml vaj ulliri ekstra te virgjer
  • 1 maje luge kripe te trashe

Pregatitja me havà

Fillojme pregatitjen e recetes duke pastruar me nje pecete te lagur dhe te shtrydhur shume mire gjethet e borzilokut. Duhet evituar kategorikisht larja e tyre nen uje te rrjedhshem pasi ne kete menyre i humbet e gjithe aroma dhe ngjyra fillon te zbehet.
Ne havà, fusim si fillim thelpinjte e hudhres me pak kripe te trashe te cilat i shtypim derisa te jete formuar nje lloj kremi. Shtojme disa gjethe borziloku duke i alternuar gjithmone me pak kripe (ne menyre qe te ruhet ngjyra e gjelbert) dhe vazhdojme shtypjen e tyre derisa te gjitha gjethet te kene perfunduar. Ne momentin qe ne havà do te dale nje leng i gjelbert (qe eshte pikerisht lengu i borzilokut) shtojme stikat e pishes dhe vazhdojme shtypjen. Ne fund shtojme edhe djatherat e grire dhe vajin e ullirit duke formuar keshtu nje salce homogjene te cilen e konsumojme menjehere apo e ruajme ne frigorifere per maksimumi 2 dite, mbuluar me nje shtrese te holle vaj ulliri.

 Pregatitja me mikser

Pregatitja e pestos xhenovez me ane te mikserit te kuzhines eshte me e thjeshte, por shija sigurisht qe nuk do te jete e njejte me ate qe eshte pregatitur ne havà-ne prej mermeri! Perpunimi i salces duhet te realizohet ne kohen me te shkurter te mundshme per te shmangur problemet e oksidimit. Akoma me mire do te ishte sikur tehet e mikserit te ishin prej plastike dhe jo prej metali, pasi ky i fundit duke mos arritur ti “copetoje” shume imet gjethet e borzilokut, mund te bej qe salca te rezultoje paksa e hidhur. Metoda me e mire do te ishte vendosja e tasit te mikserit dhe teheve te tij per disa ore ne frigorifer perpara pregatitjes se pestos dhe ne momentin qe vendosen te gjithe perberesit sipas rradhes qe u tregua me siper, te perdoret shpejtesia minimale dhe “grirja” te kryehet me sekonda; dmth grijme per 2-3 sekonda, bejme 5-6 sekonda pushim (ne menyre qe tehet te ftohen) dhe vazhdojme ne kete menyre derisa te kemi perftuar salcen.

E sherbejme menjehere ose e ruajme ne frigorifer ne nje ene te mbyllur hermetikisht mbuluar me nje shtrese te holle vaj ulliri per maksimumi 2 dite. Pesto edhe mund te ruhet ne akull e ngrire per ta perdorur atehere kur kemi nevoje.

Foto nga: http://www.soscuisine.

Një mendim mbi “Pesto Gjenovez

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.