Pandispanjë klasike

Receta e pandispanjes e ka origjinen e saj qe ne vitet 1700 kur kuzhinieri gjenovez Giobatta Cabona, i ftuar ne Spanje nga markeza dhe ambasadori Domenico Pallavicino, gatoi per nder te Spanjes kete buke te embel te pregatitur me perberes te thjeshte, por qe u vleresua shume ne oborrin spanjoll. Ne fillim pandispanja quhej Pâte Génoise, apo buka gjenoveze, por me kalimin e kohes mbajti emrin e shtetit per nder te se cilit ishte pregatitur.
Perberesit per nje tave te rrumbullaket me diameter rreth 24cm

  • 80gr miell
  • 80gr niseshte misri apo niseshte patatesh
  • 200gr sheqer
  • 6 veze ne temperature ambjenti
  • 1 bustine vanilje
  • pak kripe
  • pak gjalp dhe miell per lyerjen e taves

Per te pregatitur pandispanjen ndajme fillimisht te bardhat nga te verdhat e vezeve duke i vendosur ne dy ene te medhaja. Rrahim ne fillim me ndihmen e nje rrahesi elektrik te verdhat me gjysmen e sheqerit derisa perberja te zbardhet dhe te dendesohet (mund te nevojiten deri ne 20 minuta).

Pastrojme shume mire rraheset, dhe rrahim per rreth 5 minuta edhe te bardhat e vezeve me gjysmen tjeter te sheqerit dhe pak kripe derisa perberja te jete fryre dhe te mos bjere nga ena.

I bashkojme te dyja masat ne nje ene te vetme duke i perziere me kujdes me nje luge druri dhe levizje rrethore. Shtojme dalengadale me ane te nje site miellin, niseshten dhe vaniljen ne menyre qe te mos formohen kokerriza dhe i perziejme te gjitha me luge druri derisa te perftojme nje perberje homogjene.

Lyejme me gjalp dhe pak miell nje tave te rrumbullaket dhe hedhim brumin e formuar duke patur kujdes te nivelojme siperfaqen. E pjekim pandispanjen ne furre te parangrohur ne 180°C per 35-40 minuta pa e hapur asnjehere furren deri ne perfundim te pjekjes. Kur pjekja te kete perfunduar, e leme akoma edhe 10 minuta ne furre te fikur, dhe me pas e nxjerrim nga furra duke e lene te ftohet ne temperature ambjenti.

4 mendime mbi “Pandispanjë klasike

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.