Puding me vanilje

Pudingu me vanilje eshte nje nga embelsirat klasike me luge me te njohura dhe me te lehta sidomos ne stinen e nxehte te veres qe po afron. Pse te blejme pudingun e konfeksionuar qe permban konservante apo ngjyrues, kur ne fare pak kohe mund te pregatisim nje embelsire te shendetshme per te gjithe familjen tone?
Perberesit per 4 persona

 • 350ml qumesht me shume yndyre
 • 200ml pana te lengshme per embelsira pa sheqer
 • 4 te verdha vezesh te fresketa
 • 100gr sheqer
 • 9gr xhelatine pjeshke
 • 1 bustine vanilje

Per pregatitjen e pudingut me vanilje, fillimisht vendosim fletet e xhelatines se pjeshkes te zbuten ne nje ene te vogel me uje te ftohte per rreth 15 minuta.

Nderkohe ne nje tenxhere te vendosur ne zjarr mesatar, hedhim qumeshtin dhe panen e lengshme, shtojme vaniljen pluhur dhe e leme derisa e gjithe masa te nxehet, por te mos arrije piken e vlimit. E heqim nga zjarri dhe shtojme xhelatinen e shtrydhur mire duke e perziejme me luge druri derisa kjo e fundit te kete shkrire plotesisht.

Ne nje ene te thelle rrahim me ndihmen e nje rrahesi elektrik te verdhat e vezeve me sheqerin, dhe gjithmone duke e perziere shtojme dalengadale masen me pana dhe qumesht. E hedhim perberjen e perftuar ne nje stampe te madhe per puding, apo ne kater stampa te vogla dhe e leme te ftohet ne frigorifer per te pakten 4 ore perpara se ta konsumojme.

Ne momentin e servirjes se pudingut, e vendosim stampen per pak minuta ne uje te nxehte ne menyre qe te shkeputet sa me lehte nga anet, dhe e permbysim ne nje pjatance. E sherbejme te prere ne feta dhe te shoqeruar me pak pana te rrahur apo me fruta te fresketa.

3 mendime mbi “Puding me vanilje

 1. Pershendetje,
  Fillimisht dua tju pergezoj dhe falenderoj per recetat e mrekullueshme qe servirni.
  Une kisha nje pyetje mbi receten e pudingut me vanilje.
  Xhelatinen e pjeshkes ku mund ta gjej, apo mund te perdor karamelet xhel (duke i shkrire)?
  Flm
  Pune te mbare

  Pëlqejeni

 2. Brikena, se pari faleminderit per fjalet e bukura 🙂
  Xhelatinen e pjeshkes mund ta gjesh ne formen e fletave te holla te xhelatine te cilat me pas i vendos per tu regjur ne uje. Gjithashtu egziston edhe xhelatina pluhur,por une do te rekomandoja te paren. Mund ti gjesh ne pothuajse cdo supermarkete. Ja nje foto per ilustrim:
  http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTGA7W_-wMJ-XjMC7craB8GuF1786jyIxMu561_Sdw_WcQbwUD8pQ&t=1

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.