Reçel qershie

Reçel qershie

Reçeli i qershive eshte nje recete klasike dhe e domosdoshme per t’u pregatitur ne kete periudhe, duke qene se qershite jane ne kulmin e tyre. Ashtu si shumica e reçelrave, nuk eshte i veshtire per t’u realizuar, vetem kerkon pak durim ne heqjen e farave te qershive. Por, duke marre parasysh qe rezultati final do te jete nje mengjes i shendetshem per te gjithe familjen tuaj, ja vlen “te sakrifikoni” disa ore.

Perberesit per rreth 1kg reçel

  • 1kg qershi te qeruara nga berthamat (ose 1.3kg qershi te paqeruara)
  • 600gr sheqer
  • lekuren e 1 limoni

Reçel qershie 1

Per pergatitjen e reçelit me qershi, fillimisht lajme nen uje te rrjedhshem qershite, i thajme me letra kuzhine dhe i heqim berthamen me ane te paisjes se posacme apo duke i ndare ne dy gjysma (1). I vendosim ne nje ene te thelle, shtojme sheqerin, lekuren e limonit te prere sa me holle (pa pjesen e bardhe e cila eshte e hidhur) dhe 2-3 luge nga lengu i limonit (2 dhe 3).

Reçel qershie 2

E leme te gjithe perberjen te pushoje per rreth 6-8 ore ne frigorifer, apo akoma me mire gjithe naten (4). Kur te kete kaluar kjo kohe, eleminojme lekuren e limonit dhe vazhdojme me pergatitjen. E vendosim te gjithe masen ne nje tenxhere te thelle dhe e gatuajm ne zjarr mesatar per rreth 1 ore duke e perziere here pas here dhe duke i hequr shkumen qe formohet me ndihmen e nje luge (5). Reçeli do te jete gati ne momentin qe do te hedhim nje pike mbi nje pjate te vogel dhe ajo do te qendroje kompakte, pra nuk do te perhapet.
E hedhim reçelin akoma shume te nxehte neper kavanoza te sterilizuar paraprakisht sipas menyres qe do ta gjeni ketu. I mbyllim menjehere hermetikisht dhe i permbysim mbi nje platforme druri, psh mbi preresen e mishit derisa te jete ftohur plotesisht (6).
Se fundi, e ruajme reçelin tone ne nje vend te erret dhe pa lageshtire deri ne momentin qe do ta perdorim.

*Keshille: Sasia e sheqerit mund te varioje nga embelsia e qershive apo nga kohezgjatja e ruajtjes se reçelit; pra sa me shume kohe deshirojme ta ruajme reçelin per nje konsumim te mevonshem, aq me e larte duhet te jete embelsia e tij (deri ne raportin 1:1), dhe anasjelltas.

13 mendime mbi “Reçel qershie

  1. Jo se besoj se eshte ashtu, gliko(ose liko) nuk eshte recel, receli eshte recel, glikoja gliko;) Glikoja behet ne menyre te atille qe forma e frutit(ne kete rast qershia) nuk duhet te prishet,duhet te ngelen kokrra, kurse te receli prishet forma e qershise, keshtu qe per glikone ka menyre te vecante gatimi, nuk eshte njelloj me recelin… nejse, gjithsesi receta shume e mire:)

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.