Kek me çokollatë të zezë

Keku me cokollate eshte nje recete klasike mjaft e pelqyer nga adhuruesit e cokollates, por jo vetem. Mund te shoqerohet mbasdite me nje filxhan kafe, kakao ose caj apo ne mengjes me nje gote qumesht.

Perberesit per 1 tortiere 22-24cm

 • 200gr miell
 • 200gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 5 veze ne temperature ambjenti
 • 200gr sheqer
 • 100gr cokollate e zeze (minimumi 50% kakao)
 • 50gr kakao pluhur
 • 50ml qumesht ne temperature ambjenti
 • 8gr pluhur pjekes (rreth 1/2 bustine)
 • pak kripe

Per pregatitjen e kekut me cokollate, shkrijme fillimisht copezat e cokollates ne banjomari ose ne mikrovale dhe e leme te ftohet ne temperature ambjenti.

Rrahim me ndihmen e rrahesit elektrik gjalpin e ndare ne copa derisa te formohet nje lloj kremi, me pas shtojme sheqerin duke vazhduar rrahjen ne menyre qe dy perberesit te bashkohen mire me njeri tjetrin. Shtojme nje nga nje vezet gjithmone duke e rrahur perberjen, por duke patur kujdes te mos shtojme vezen pasardhese nesa ajo paraardhese nuk eshte thithur plotesisht nga masa.

Shtojme edhe cokollaten e shkrire duke e perziere me spatul ose luge druri dhe pak kripe.

Ne nje ene te vecante bashkojme miellin e situr, kakaon pluhur dhe pluhurin pjekes duke ia shtuar me pas perberjes se mesiperme. Shtojme se fundi edhe qumeshtin duke perftuar keshtu brumin e kekut me cokollate; homogjen dhe te bute.

Lyejme me pak gjalp dhe miell nje tortiere te rrumbullaket me diameter 22-24cm ne te cilen hedhim brumin duke e niveluar ne siperfaqe. E pjekim kekun ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 1 ore duke bere ne fund proven e pirunit.

E leme te ftohet perpara se ta heqim nga tortiera, dhe e sherbejme te sperkatur me pak sheqer pluhur ne siperfaqe.

23 mendime mbi “Kek me çokollatë të zezë

 1. receta del mjaft mire. Keku megjithate eshte shume i thermueshem, e duhet ngrene me pirun.
  Ai pluhuri pjekes, ka si perberje kryesore sode buke, dhe pak niseshte. Nganjehere ka edhe vanilje. Mund te behet shume mire me sode buke.
  Sugjeroj qe fjalen pluhur pjekes, ta ndryshoni, sepse s’eshte me shume sesa sode buke.

  Pëlqejeni

  1. @Hatixhe, banjomaria eshte nje menyre gatimi ne te cilen merren dy tenxhere, njera me e madhe se tjetra ne menyre qe te hyjne tek njera tjetra. Ne ate me te madhen vendos ujin qe zjen e ne ate me te voglen, perberesin qe deshiron te shkrish ose te gatuash, psh çokollaten.

   Pëlqejeni

 2. Eshte nje recete e shkelqyer!!!! Na pelqeu jashtezakonisht shume familjarisht nuk nguroj t ia mesoj cdo te afermi qe njoh. Ju falenderoj per recetat e mrekullueshme!!
  P.s e dashur Ela pluhuri pjekes eshte pak a shume si soda por eshte per embelsira. E gjen ne cdo market te paketuar me emrin baking powder ose baking soda

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.