Supë me karrota dhe xhinxher

Edhe pse vera nuk eshte stina me e pershtatshme per te pregatitur supa, kur vijne dite paksa te fresketa duhet dicka e ngrohte per te te zgjuar shqisat e te nuhaturit dhe te shijuarit. Supa me karrota dhe xhinxher e luan per mrekulli kete rol; provoni te nderthurni shijen e embel te karrotave me ate paksa pikante te xhinxherit.

Perberesit

 • 1kg karrota
 • 1 qepe e madhe
 • 6 thelpinje hudher
 • 250ml qumesht
 • 3 luge gjalp
 • 1l leng perimesh ose leng te pregatitur me koncentrate perimesh
 • 2-3 luge xhinxher pluhur, ose copa te vogla
 • 1 gjethe dafine
 • disa gjethe trumez
 • kripe
 • piper

Vendosim gjalpin te shkrije plotesisht ne zjarr mesatar dhe kaverdisim qepen dhe hudhrat e prera holle per rreth 5 minuta derisa te behen transparente. Shtojme karrotat e prera ne feta dhe copat e xhinxherit (nese eshte i fresket, nese eshte pluhur ia hedhim ne minutat e fundit te gatimit) dhe vazhdojme kaverdisjen edhe per 5 minuta te tjera duke i perziere here pas here.

Shtojme ne kete moment lengun e perimeve, gjethen e dafines dhe gjethet e trumezes (nese eshte e fresket, nese eshte e thate ia hedhim ne minutat e fundit te gatimit). E cojme supen ne vlim ne zjarr te forte, dhe kur te kete marre vale e leme ne zjarr mesatar te gatuhet per rreth 20-25 minuta me gjysme kapaku hapur derisa karrotat te zbuten plotesisht.

Eleminojme gjethen e dafines dhe te trumezes dhe e kalojme te gjithe masen ne mikser derisa te reduktohet ne purè. E rivendosim ne zjarr dhe shtojme qumeshtin, mundesisht te ngrohte.  E leme te zieje edhe per disa minuta, e rregullojme me kripe dhe piper dhe e servirim neper pjata shoqeruar me copeza buke te vogla te skuqura ne gjalp.

*Keshille: Mos u shqetesoni per prerjen e perimeve ne menyre te rregullt, pasi pervecse do te kalojne te gjitha ne mikser, nga ana tjeter sa me te vogla te jene aq me shpejt gatuhen.
Nese erezat me te cilat aromatizojme supen (xhinxherin dhe trumezen) i kemi te thata, i shtojme vetem ne momentin e shtimit te qumeshtit; kjo do te bej  qe ato te leshojne ne maksimum aromen e tyre.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.