Paçe plëndësi

Perberesit

 • 1-1.5kg plendes
 • 1 qepe mesatare
 • 3 karrota te vogla
 • 2 dege selino
 • 50gr gjalp
 • 1 luge gjelle miell
 • kripe
 • piper i zi

Per plendesin me salce

 • 1 luge gjelle salce
 • 1/2 speci i kuq
 • 2-3 luge uthull
 • 4-5 thelpinje hudhra
 • majdanoz i grire

Per plendesin me veze dhe limon

 • 1 veze
 • 1/2 limoni

Per te dyja llojet e paceve, si fillim pastrojme shume mire plendesin duke e lare disa here me uje te ftohte derisa te largohen te gjitha papastertite dhe e pervlojme ne uje te valuar per rreth 5 minuta. I pastrojme shtresen e brendeshme derisa te rezultoje e bardhe, e lajme serisht dhe e vendosim ne uje te ftohte per tu ziere bashke me qepen e ndare ne 4 pjese, karrotat e prera ne copa dhe selinone derisa te zbutet plotesisht, pra te ndahet lehtesisht me dore. Pas kesaj kohe e presim plendesin ne rripa ose ne copa te vogla dhe fillojme me pregatitjen e paces:

…me salce

Kaverdisim me pak gjalp miellin, shtojme salcen e domateve dhe se fundi lengun e filtruar mire nga zierja e plendesit. Kur e gjithe masa te kete marre vale, shtojme copat e plendesit, specin e kuq ne copeza te vogla, pak kripe e piper dhe e ziejme ne zjarr mesatar per rreth 15 minuta. Ne fund, shtojme edhe hudhrat e shtypura (ne menyre qe te leshojne aromen e tyre), uthull dhe pak majdanoz te grire duke e servirur neper pjata.

…me veze dhe limon

Kaverdisim me pak gjalp miellin derisa te zverdhet, dhe me pas shtojme copat e plendesit te ziere duke vazhduar kaverdisjen edhe per disa minuta. Shtojme lengun e filtruar mire nga zierja e plendesit dhe e ziejme ne zjarr mesatar per rreth 15 minuta.

Nderkohe ne nje ene te vogel pregatisim salcen me veze dhe limon duke rrahur lehte vezen, shtojme lengun e limonit dhe e hollojme me pak leng pace. Te gjithe kete mase ia shtojme paces pasi te jete ziere dhe ta kemi hequr nga zjarri dhe e servirim neper pjata sperkatur me pak piper te zi.

1 Koment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: