Prevedè (salcë) me mollë

Nuk ka asgje me te shijshme sesa nje prevedè me molle per te shoqeruar akulloren apo ndonje embelsire tjeter te fresket! Sasia e sheqerit ne kete recete eshte thjesht rekomanduese; mund te shtoni me shume ose me pak ne varesi te embelsise se molleve apo preferencave personale.
Perberesit

  • 1kg molle te nje cilesie shume te mire (Golden, Smith etj)
  • 60gr sheqer kallamsheqeri (ngjyre kaf)
  • 50gr sheqer te bardhe
  • 250ml uje
  • lengun e 1 limoni
  • lekuren e 1/2 limoni (2-3 shirita)
  • 1 shkop te vogel kanelle
  • 1/2 luge te vogel kripe

Vendosim ne nje tenxhere te madhe mollet te cilat i kemi qeruar, i kemi hequr zemren dhe i kemi ndare ne kater pjese bashke me te gjithe perberesit e tjere dhe i ziejme per rreth 20-30 minuta.

E heqim nga zjarri, eleminojme shkopin e kanelles dhe lekurat e limonit dhe e kalojme te gjithe perberjen tjeter ne mikser per ta reduktuar ne purè.

E sherbejme prevedene me molle shoqeruar me akullore me vanilje apo me kos dhe mund ta ruajme ne akull per me shume se 1 vit.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.