Salcë koktejl (salce rozë)

Koktejl salceSalca koktejl, ose e njohur ndryshe si salca roze, eshte nje shoqeruese mjaft e mire e peshkut apo frutave te detit per shkak te konjakut qe nxjerr ne pah shijen e tyre te vecante.

Perberesit

  • 200gr majoneze e gatshme ose e bere ne shtepi (receta ketu)
  • 100gr salce keçap
  • 30gr mustarde
  • 50ml pana kuzhine
  • 1 luge salce Worcestershire (lloj salce angleze; per me shume lexoni ketu) ose uthull balsamike ne pamundesi
  • 1 luge konjak 

Per pregatitjen e salces roze, vendosim ne nje tas qelqi majonezen, keçapin, salcen Worcestershire, konjakun, mustarden dhe se fundi panen te rrahur lehtesisht me ndihmen e nje mikseri elektrik. I perziejme te gjitha me shume kujdes dhe e vendosim salcen ne frigorifer per te pakten 1 ore derisa te jete gati per servirje.

*Keshille: Per nje rezultat sa me te mire, salca majoneze, keçap dhe mustarda duhet te jene relativisht te trasha, pasi duke u bashkuar me konjakun (qe eshte i lengshem), salca perfundimtare duhet te dale gjithashtu e lidhur.

Foto nga:

http://editer.com/

2 mendime mbi “Salcë koktejl (salce rozë)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.