Bishtaja me tul buke të skuqur

Kur kujtojme bishtajat, recetat qe na vijne ne mendje dhe qe e permbajne si perberes kryesor jane vertete te limituara. Per kete arsye, ne po iu propozojme dicka ndryshe nga heret e tjera per te shoqeruar pjatat tuaja te dyta, apo per ta konsumuar edhe si pjate te vecante duke shtuar sasine.
Perberesit

  • 500gr bishtaja jeshile te holla
  • 50gr tul buke te thare (ose galete)
  • 2 thelpinje hudher
  • 1 tufe majdanoz
  • vaj ulliri
  • kripe
  • piper

Lajme mire bishtajat, i pastrojme duke i hequr majat dhe fijet anesore dhe i ziejme ne uje te kripur per 10-15 minuta ne menyre qe te mbesin paksa te forta (koha e zierjes varet nga trashesia e bishtajave).

Nderkohe, ne nje tigan kaverdisim lehtesisht hudhren e grire holle, shtojme bishtajat e kulluara, i rregullojme me pak kripe dhe i leme ne kete menyre per disa minuta derisa te avulloje uji i tepert.

Ne nje tigan tjeter, kaverdisim ne vaj ulliri tulin e bukes te thare te cilin e kemi therrmuar me dore ose me ndihmen e nje mikseri bashke me hudhren tjeter te grire holle, dhe ne momentin qe buka do te marre ngjyre te arte, e bashkojme me perberjen me bishtaja duke i perziere mire. Shtojme se fundi edhe majdanozin e grire holle, e rregullojme me pak kripe dhe piper nese eshte e nevojshme dhe e sherbejme akoma te ngrohte.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.