Si të pregatisim Vol au vent

Vol au vent jane shporteza te vogla brumi sfoljat te cilat sherbehen vecanerisht ne raste festash, ditelindjesh apo raste te tjera te vecanta pasi sjellin ne tryeze te gjithe thjeshtesine dhe shijen e tyre. Ne brendesi mund te mbushen me cdo perberes qe ju vjen nder mend, duke filluar nga filadelfia me proshute te pjekur e deri tek gjalpi i kripur me salmon te tymosur… por gjithashtu edhe me krem pasticerie dhe fruta te fresketa. Realizimi i tyre nuk eshte aspak i veshtire;

  • mjafton vetem nje pete sfoljat, pakez qumesht dhe 10 minuta kohe.

Te shohim me poshte sesi pregatiten:

Hapim brumin sfoljat ne tavolinen e punes dhe nxjerrim nga ai 12 rrathe me dimater rreth 7cm (mund te perdorim nje gote ose forme te rrumbullaket te posacme). Vendosim 4 prej tyre ne nje tave te shtruar me leter furre duke i çpuar 3-4 here me dhembet e nje piruni; kjo behet per te evituar fryrjen gjate pjekjes. Nga 8 rrathet e tjere qe na kane mbetur, nxjerrim serisht 8 rrathe me te vegjel duke perdorur nje forme te rrumbullaket me te vogel se e para. Nga keto do te perdorim vetem unazen qe formohet dhe jo diskun qendror. I lyejme me pak qumesht dhe vendosim dy nga unazat mbi rrathet me te medhenje qe kemi shtruar ne tave duke “i ngjitur” me qumesht. I pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 15 minuta apo derisa te jene fryre dhe te kene marre ngjyre te arte ne siperfaqe. I leme te ftohen plotesisht ne temperature ambjenti dhe i mbushim sipas deshires.

*Keshille: Pjeset e mbetura te brumit sfoljat i presim ne forma te vogla, i pjekim dhe dekorojme vol au vent tashme te mbushura.

Një mendim mbi “Si të pregatisim Vol au vent

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.