Krostatë me fruta pylli

Krostata me fruta pylli eshte nje embelsire shume e shijshme dhe teper elegante ne paraqitje e cila kombinon shijen delikate te frutave te pyllit, me ate te kremit te pasticerise dhe brumit te shkrifet. Koha e pregatitjes se saj do te reduktohet ndjeshem nese brumin e shkrifet e blini te gatshem (te ngrire).

Perberesit per nje krostate me diameter rreth 24cm …per brumin e shkrifet

 • 250gr miell
 • 150gr gjalp
 • 100gr sheqer pluhur
 • 2 te verdha vezesh
 • lekuren e 1 limoni biologjik (ose 1/2 bustine vanilje)
 • pak kripe

…per kremin e pastiçerise

 • 400ml qumesht
 • 50gr miell
 • 60gr sheqer
 • 3 te verdha vezesh
 • lekuren e 1 portokalli biologjik (ose 1 bustine vanilje)

…per zbukurim

 • 400-450gr fruta pylli te fresketa ose te ngrira
 • 1 bustine xhelatine per torta (te tipit tortagel)

…tjeter

 • fasule te thata per pjekje
 • 1 te bardhe veze per lyerje

Pregatisim kremin e pasticerise sipas recetes sone te cilen do ta gjeni ketu dhe e leme te ftohet ne temperature ambjenti duke e mbuluar me leter celofoni. Pregatisim edhe brumin e shkrifet sipas recetes qe do ta gjeni ketu dhe e vendosim ne frigorifer per te pakten gjysme ore. Ne te dyja rastet duhet te respektojme sasine e perberesve te treguar ne kete recete.

Pasi te kete kaluar koha e qendrimit ne frigorifer, e hapim brumin e shkrifet mbi tavolinen e punes te lyer me pak miell me nje trashesi rreth 1cm dhe veshim me te nje tave per krostate te cilen e kemi lyer fillimisht me gjalp dhe miell. Me dhembet e nje piruni çpojme siperfaqen e brumit, e mbulojme me leter furre, shtojme siper edhe fasulet e thata dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20 minuta, pa lejuar qe te marre ngjyre. E nxjerrim nga furra, eleminojme fasulet dhe e leme bazen e krostates te ftohet ne temperature ambjenti. Kur te jete ftohur, heqim letren e furres dhe e vendosim bazen mbi nje pjate te madhe ne te cilen do ta servirni. Vazhdojme me mbushjen e krostates:

lyejme siperfaqen me nje te bardhe veze te rrahur lehte te cilen e leme te thahet. E mbushim bazen me kremin e pasticerise tashme te ftohur plotesisht duke i shtuar siper edhe frutat e pyllit. Pregatisim xhelatinen duke ndjekur udhezimet qe tregohen ne konfeksion dhe lyejme me te frutat e pyllit me ndihmen e nje furce. E vendosim krostaten ne frigorifer deri ne momentin e servirjes duke e mbuluar me leter celofoni.

*Keshille: Nese per kete recete perdorni fruta pylli te ngrira, duhet t’i vendosni fillimisht ne nje kullojese per te eleminuar ujin e tepert ne menyre qe krostata te mos rezultoje e lengeshme.
Gjithashtu, ne vend te xhelatines mund ta sperkasni krostaten me pak sheqer pluhur.

3 mendime mbi “Krostatë me fruta pylli

 1. Komplimente per recetat fantastike qe publikoni! Kuriozitet: Kokrrat e fasules, perse perdoren gjate pjekjes? Ju lutem me ktheni pergjigje! Faleminderit!

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje te edona Anuloje përgjigjen

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.