Sallatë krokante

Sallata krokante, e quajtur ne kete menyre ngaqe perbehet edhe nga copeza buke te skuqura ne gjalp (ose te thekura), perben nje alternative ideale te nje sallate te lehte dhe verore per te shoqeruar pjatat e dyta.
Perberesit

  • 1 tufe sallate jeshile (ose sallate ajsberg), rukola apo cdo lloj sallate tjeter
  • 3 karrota mesatare
  • 100gr djath parmixhano ose grana ne nje cope te vetme (ose djath kackavall)
  • 4 feta te holla buke te bardhe
  • vaj ulliri
  • uthull balsamike
  • 1 tufe majdanoz te fresket
  • kripe
  • piper

Lajme mire dhe thajme gjethet e sallates jeshile, i presim ne fije te holla dhe i vendosim ne nje tas te thelle ku do te pregatisim sallaten. Me ndihmen e qerueses se patateve, presim karrotat ne shirita te holle, dhe te njejten gje bejme edhe me djathin parmixhano.

Presim holle majdanozin te cilin e vendosim ne nje ene te vogel bashke me vajin e ullirit, uthullen balsamike, pak kripe dhe piper, i perziejme mire dhe i leme disa minuta te pushojne ne temperature ambjenti.

Marrim fetat e holla te bukes, i heqim koren e forte dhe i presim ne kubik te vegjel te cilet i skuqim nga te dyja anet ne 2-3 luge vaj ulliri (ose gjalp). Kur te jene skuqur, i vendosim mbi nje pjate ne te cilen kemi shtruar letra kuzhine per t’i thithur vajin e tepert.

Se fundi, i bashkojme te gjithe perberesit ne tasin e sallates, i perziejme me kujdes dhe ne fund shtojme edhe copezat e bukes te skuqura. E sherbejme menjehere.

*Keshille: Nese doni qe sallata te jete me e lehte nga pikepamja kalorike, mund ti thekni per disa minuta ne furre copat e bukes ne vend qe ti skuqni. Gjithashtu per ta bere pjaten me te shijshme, provoni te shtoni edhe disa copeza fileto pule te pjekura!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.