Krem limoni anglez (Lemon curd)

Kremi i limonit eshte nje embelsire tipike Angleze i cili perdoret per te mbushur torta, mafins te embel apo thjesht per t’u lyer mbi feta buke te thekura shoqeruar me nje filxhan caj. Pregatitja e tij eshte mjaft e thjeshte dhe perberesit jane te gjithe natyral; per kete arsye mund ta shijojne edhe femijet per mengjes bashke me nje gote qumesht. Perberesit per rreth 2 kavanoza

  • 4 limona
  • 2 veze te plota + 2 te verdha vezesh
  • 110gr gjalp i cilesise me te mire ne temperature ambjenti
  • 450gr sheqer

Perpara se te fillojme pregatitjen e kremit te limonit, grijme ne rende lekurat e limonit dhe shtrydhim lengun e tyre te cilin e filtrojme me ndihmen e nje kulluese. Rrahim lehtesisht edhe vezet ne nje ene te vogel.

Shkrijme ne banjomari ne zjarr te ulet gjalpin e prere ne copa bashke me sheqerin derisa ky i fundit te kete shkrire plotesisht. Shtojme vezet dhe vazhdojme perzierjen me luge druri derisa perberja te rezultoje kremoze, por kujdes; nuk duhet te shkoje asnjehere ne vlim. Ne kete moment shtojme edhe lengun e limonit dhe lekuren e tij dhe e leme ne kete menyre ne zjarr te ulet per 5-10 minuta derisa kremi te trashet; e kuptojme qe eshte gati kur kremi te veshe lugen e drurit.

E hedhim kremin e limonit neper kavanoza, e leme te ftohet ne temperature ambjenti dhe e vendosim ne frigorifer te pakten nje nate perpara se ta perdorim.

*Keshille: Ky lloj kremi mund te ruhet te frigorifer per maksimumi nje jave, prandaj mos e pregatisni ne sasi shume te madhe!

7 mendime mbi “Krem limoni anglez (Lemon curd)

  1. E gjithe pergatitja vazhdon ne banjemari, apo e kalon direkt ne zjarr?
    Nese po, ne c’moment e kalon ne zjarr, sepse nuk kuptohet qarte?

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje te ino Anuloje përgjigjen

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.