Pulë me domate dhe speca (Pollo al Chilindrón):

Kjo eshte nje menyre shume e shijshme per te shijuar mishin e pules apo te lepurit, pasi shija e tyre delikate shkon mrekullisht me domatet dhe specat e stines. Prandaj, ne vere, reduktoni sasine e mishit dhe shtoni ate te perimeve!

Perberesit

 • 1 pule rreth 1kg
 • 120gr proshute (mundesisht pule)
 • 4-5 domate te pjekura
 • 2 speca jeshil ose te kuq
 • 1 qepe mesatare
 • 2 thelpinj hudher
 • 1 spec te kuq djegs
 • 1 gote vere te kuqe
 • pak majdanoz te grire
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Pastrojme dhe lajme nen uje te rrjedhshem pulen, i heqim lekuren (ose nese ju pelqen shija e saj mund ta mbani), e presim ne copa dhe e skuqim ne zjarr te forte me 3-4 luge vaj ulliri nga te dyja anet derisa te kete marre ngjyre te arte (nevojiten rreth 5 minuta). E heqim nga tigani dhe e leme ne nje ane.

Pastrojme domatet duke i prere ne kubik jo shume te vegjel dhe specat duke i prere ne shirita.

Ne te njejtin tigan ku skuqem pulen, shtojme edhe pak vaj ulliri dhe kaverdisim qepen dhe hudhren te grira holle bashke me specin djegs te cilit i kemi eleminuar farat e brendeshme. Shtojme domatet dhe specat  dhe i gatuajme me kapak te mbyllur ne zjarr mesatar per rreth 10 minuta.

Shtojme ne tigan edhe copat e pules te skuqura dhe e leme qe perberja te marre shije edhe per 10 minuta te tjera.

Pas kesaj, shtojme proshuten e prere ne shirita te holle dhe e shuajme masen me veren e kuqe te cilen e avullojme ne zjarr te forte per rreth 5 minuta.  E sperkasim pulen me speca me pak majdanoz te grire ne siperfaqe dhe e servirim ne pjate shoqeruar me pilaf te bardhe.

*Keshille: Nese nuk jeni te sigurt per freskine e pules, mund ta zieni per rreth 15 minuta ne uje te kripur dhe lengun e saj ta perdorni per te bere pilafin.

3 mendime mbi “Pulë me domate dhe speca (Pollo al Chilindrón):

 1. Te keshilla besoj keni dashur te shkruani nese jeni te sigurt per freskine…:). Se nqs eshte e fresket atehere lengun mund ta perdorim per pilaf ose supe.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.