Sallatë me lakër të kuqe

Pregatitja e sallates me laker te kuqe eshte elementare, por kjo nuk do te thote qe nuk eshte e shijshme dhe ideale per te shoqeruar sidomos pjatat e peshkut.

Perberesit

  • 1 laker te kuqe mesatare (500-600gr)
  • uthull molle
  • vaj ulliri
  • kripe

Fillimisht, pastrojme lakren e kuqe duke i hequr gjethet e jashtme te cilat mund te jene te demtuara, e ndajme ne  dy pjese, eleminojme kocanin kryesor dhe e presim ne fije sa me te holla te jete e mundur.

E vendosim lakren e prere ne nje tas te thelle, e sperkasim me pak kripe dhe e shtypim me dore derisa te zbutet dhe te leshoje lengun e saj.

Ne nje ene te vogel perziejme uthullen e molles me vajin e ullirit dhe me kete perberje sperkasim sallaten.

*Keshille: Kesaj sallate mund ti shtohen edhe thelpinje arre te ndare ne copa te vogla apo molle te prere ne kubik

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.