Fileto pule të skuqura me galetë

fileto puleFiletot e pules me galete jane nje pjate e dyte shume e shijshme te cilat i pershtaten kerkesave te te gjithe familjes, sidomos te femijeve. Receta e meposhtme rekomandon qe filetot te skuqen, por nese deshironi nje pjate me te lehte (por jo aq te shijshme!) mund ti gatuani edhe ne furre.

Perberesit

  • 4 fileto pule te plota
  • 2 veze
  • miell
  • galete (buke te thare te therrmuar)
  • kripe
  • piper
  • gjalp
  • vaj ulliri

Si fillim, vendosim filetot e pules midis dy qeseve celofoni dhe i rrahim me ndihmen e nje rrahese mishi duke synuar me shume tek anet; filetot duhet te arrijne trashesine e rreth 1cm.

I heqim celofonin dhe i kalojme fillimisht ne miell me pak piper, me pas ne veze te rrahur me pak kripe dhe se fundi ne galete duke i shtypur mire me gishta ne menyre qe “te vishen” plotesisht me galeten.

I skuqim ne pak gjalp dhe vaj ulliri ne zjarr te avashem (ne menyre qe te gatuhen edhe nga brenda) per rreth 3-4 minuta nga secila ane, apo derisa te kene marre ngjyre te arte.

I sherbejme te ngrohta me leng limoni, patate te skuqura, patate furre etj.

Foto nga: https://cdn2.tmbi.com

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.