Supë me patate dhe kungulleshka

Me afrimin e ketyre diteve te ftohta, deshira per te konsumuar pjata te nxehta me leng, si gjelle apo supa te ndryshme shtohet se tepermi. Sot po ju propozojme kete supe te shijshme e cila perben nje vakt te plote: karbohidrate dhe vitamina ne te njejte kohe.
Perberesit

  • 150gr makarona per supe
  • 250gr patate (1 e madhe)
  • 250gr kungulleshka
  • 1 qepe te vogel
  • 1 thelpi hudher
  • pak majdanoz te grire
  • vaj ulliri
  • kripe
  • piper

Kaverdisim ne nje tenxhere ne pak vaj ulliri qepen dhe hudhren te grira holle (ose te kaluar ne mikser) derisa te zbuten, por te mos marrin ngjyre. Shtojme patatet dhe kungulleshkat e prera ne kubik mesatar, i kaverdisim per pak minuta , i rregullojme me kripe dhe piper dhe shtojme rreth 1 liter uje (akoma me mire leng mishi) duke e gatuar supen ne zjarr mesatar per rreth 30-35 minuta.

Heqim disa perime nga supa, i kalojme ne mikser derisa te perftojme nje purè dhe ia shtojme serisht supes. Shtojme edhe makaronat e vogla dhe i ziejme akoma edhe per 10 minuta derisa supa te trashet. E sperkasim me pak majdanoz te grire dhe e sherbejme te ngrohte.

Një mendim mbi “Supë me patate dhe kungulleshka

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.