Lëng perimesh

Lengu i perimeve eshte pregatitja baze per supa e rizoto, por mund te shijohet edhe thjesht duke shtuar disa makaronat te vogla ne te. Ne kete menyre mund te evitojme perdorimin e koncentrates se perimeve, e cila edhe pse eshte praktike ne perdorimin e perditshem, nuk mundet kurre te kete vlerat ushqyese te lengut te perftuar nga perime te fresketa.
Perberesit per rreth 2 liter leng perimesh

  • 3 liter uje
  • 2 qepe mesatare te ndara ne tete pjese
  • 3 karrota te prera ne copa te medha
  • 1 presh i prere ne rrathe mesatar
  • 2 dege selino te prere ne copa te vogla
  • disa dege majdanoz te fresket
  • disa dege trumez te fresket
  • 1 gjethe dafine
  • 2-3 kokrra piper te zi te plote

Ne nje tenxhere te madhe, vendosim per tu ziere ne zjarr te fort te gjithe perberesit e mesiperm dhe ne momentin qe do te arrihet pika e zierjes, ulim zjarrin ne minimum. I gatuajme ne kete menyre te gjithe perberesit per rreth 30-45 minuta, i kullojme per te eleminuar perimet ne copa dhe e leme lengun e perimeve te ftohet. Duhet te kemi kujdes te mos i shtypim perimet per te nxjerre lengun qe ato kane thithur, pasi ne kete menyre lengu do te na rezultoje jo i kthjellet.

E ruajme lengun e perimeve neper tasa te mbyllur hermetikisht ne frigorifer deri ne 5 dite, ose ne akull deri ne 6 muaj.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.