Fileto pule alla Valdostana

Kjo pjate eshte tipike e zones se Val d’Aosta ne veri te Italise, dhe kombinon ne menyre perfekte perberesit e ketij vendi: veren e bardhe, proshuten dhe djathin fontina. Nese dita qe po kaloni eshte e ftohte dhe keni pak kohe ne dispozicion per te gatuar,  atehere kjo recete eshte posacerisht per ju!

Perberesit

  • 4 fileto pule
  • 4 luge gjalp pa kripe
  • 1/4 gote vere te bardhe
  • 4 feta proshute krudo (ose spek, ose proshute te pjekur)
  • 4 feta te holla djath fontina (ose djath tjeter qe shkrin)
  • 4 thelpi hudher te paqeruara
  • miell per lyerje
  • kripe
  • piper

Rrahim si fillim filetot e pules te vendosura midis dy letrave celofoni ne menyre qe te behen sa me te holla (1-2 cm). Ne nje pjate te thelle, bashkojme miellin, kripen dhe piperin duke i perziere se bashku.

Ne nje tigan te gjere, shkrijme gjalpin, kaverdisim lehtesisht thelpinjte e hudhres dhe shtojme filetot e pules te kaluara ne miell dhe te shkundura mira derisa te marrin ngjyre te arte nga te dyja anet (rreth 4 minuta per cdo ane). I shuajme me veren e bardhe dhe i leme ne kete menyre derisa lengu te trashet duke i kthyer here pas here nga ana tjeter. Nese lengu trashet se tepermi, shtojme disa luge uje te nxehte.

E ulim zjarrim ne maksimum dhe vendosim mbi cdo fileto pule proshuten krudo dhe djathin fontina, i veme kapakun dhe i leme ne kete menyre derisa djathi te shkrihet (rreth 3 minuta). Perpara servirjes, e sperkasim me pak piper te zi ne siperfaqe dhe e sherbejme.
Vera e keshilluar: Kjo pjate do te shkonte shume mire me nje vere te bardhe Pinot Grigio e vitit 2005 e prodhuar ne Alto Adige.
*Keshille: Nese tigani juaj nuk ka kapak, mund ti vendosni filetot ne pjesen e siperme te furres derisa djathi te shkrije

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.