Kek me mollë, arra dhe rrush të thatë

Keku me molle, arra dhe rrush te thate, eshte nje recete klasike, shume e thjeshte dhe teper e shijshme per ta shijuar ne cdo moment te dites, por mbi te gjitha ne mengjes.
Perberesit per nje kek mesatar (ose nje tave me diameter 25cm)

 • 200gr miell
 • 100gr sheqer
 • 200ml qumesht
 • 2 te verdha vezesh
 • 3-4 molle mesatare
 • 70gr gjalp te shkrire ne mikrovale
 • 1/2 bustine pluhur pjekes
 • 50gr arra ne copa te vogla
 • 50gr rrush te thate
 • sheqer pluhur per sperkatje

Vendosim si fillim rrushin e thate ne nje ene te vogel me uje te ftohte ne menyre qe te zbutet.

Ne nje tas te madh, rrahim me ndihmen e nje mikseri te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te formohet nje krem me ngjyre te hapur, shtojme me rradhe qumeshtin, miellin, pluhurin pjekes, gjalpin dhe vazhdojme perzierjen me spatul derisa e gjithe masa te homogjenizohet.

Se fundi, shtojme edhe rrushin e thate te shtrydhur fort me dore, arrat ne copa te vogla (nese deshironi mund ti piqni paraprakisht), dhe mollet e prera ne feta te holle. E perziejme mire perberjen dhe e vendosim ne nje tave te lyer me gjalp dhe miell ose te shtruar me leter furre. E pjekim ne furre te parangrohur ne 170°C per rreth 50 minuta. Perpara se ta servirim, e leme per rreth 20 minuta ne temperature ambjenti ne menyre qe te ftohet dhe te kulloje njekohesisht.

E sperkasim me sheqer pluhur dhe e sherbejme

35 mendime mbi “Kek me mollë, arra dhe rrush të thatë

 1. dodo te verdhat e vezeve i ke ne rreshtin e pare po te lexosh me kujdes:)
  receta ime e tortes me molle i perfshin edhe te bardhat e vezeve te cilat rrihen vec pastaj shtohen ne perzjerjen e te verdhave,sheqerit miellit,gjalpit etj.ndersa mollet i qeroj i pres ne feta te holla dhe i shtroj siper.

  Pëlqejeni

  1. @Melike, pluhuri pjekes eshte nje pluhur i cili ngjan per nga pamja me soden e bukes, por sherben per ti fryre embelsirat ne momentin qe ato piqen, pa qene nevoja te vijne paraprakisht.

   Pëlqejeni

 2. pa shum e leht do ta provoj sonte ta pergatis dhe do tju tregoj cili ka qen rezultati pff ishalla sem shkon mundi kot hehehhhee poashtu desha tju pyes qfar esht pluhuri pjekes kakao diqkaa?????????/

  Pëlqejeni

 3. Une gatuaj, vetem me recetat tuaj pune te mbare dhe jam bere nje amvise shume e mire fale ndihmes tuaj, sidomos per gatime speciale, kete kek e kam bere dhe mka dal fantastik flm flm.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.