Lëng pule ose gjel deti

Lengu i pules ose i gjelit te detit, eshte nje recete baze shume e shijshme dhe me vlera te shumta ushqimore e cila perdoret kryesisht per pregatitjen e supave.

Perberesit per 1l leng pule/gjel deti

 • 2 liter uje
 • 1 pule mesatare/gjel deti
 • te brendshmet e pules/gjelit te detit
 • 300gr krah pule/copeza gjel deti te ndara ne copa
 • 1 qepe te ndare ne 4 pjese
 • 1 presh te ndare ne 4 pjese
 • 1 karrote te prere ne feta
 • 1 dege selino te ndare ne 2-3 pjese
 • 1 tufe majdanoz
 • 1 gjethe dafine
 • pak trumez
 • kripe

I vendosim te gjithe perberesit e mesiperm ne nje tenxhere me uje te ftohte te cilen e cojme ne vlim fillimisht ne zjarr te lart, me pas e ulim zjarrin ne minimum duke eleminuar here pas here shkumen qe formohet ne siperfaqe. E gatuajm lengun e pules per rreth 2 ore duke e rregulluar ne fund me kripe sipas deshires. E filtrojme ne menyre qe lengu te rezultoje i paster dhe e perdorim per pregatitje te ndryshme. E fusim ne frigorifer per gjithe naten, dhe diten tjeter eleminojme yndyren ne siperfaqe. Mishin e perdorim per receta te tjera.

Ruajtja ne frigorifer: per maksimumi 4 dite.

Ruajtja ne akull: per maksimumi 6 muaj.

Një mendim mbi “Lëng pule ose gjel deti

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.