Supë me mbetjet e gjelit të detit

Te gjithe ata qe kane gatuar gjelin e detit per Vitin e Ri, jam e sigurt qe i ka mbetur mjaftueshem edhe per 3 apo 4 dite rradhazi… Atehere pse te mos e ndryshojme pak shijen dhe te pregatisim nje supe te ngrohte ne keto dite te ftohta dimri?

Perberesit

 • leng gjel deti te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
 • 1/2 qepe
 • 1 thelpi hudher
 • 1 dege selino
 • 1 karrote
 • 1/2 patate
 • makarona per supe ose oriz
 • pak majdanoz te grire
 • pak trumez

Pregatisim si fillim lengun e gjelit te detit sipas recetes se postuar ketu, duke perdorur vetem kockat e gjelit duke qene se mishi eshte tashme i gatuar.

Ne nje tenxhere, kaverdisim per rreth 5 minuta ne pak vaj ulliri, qepen, hudhren dhe selinon te grira holle dhe karrotat dhe patatet e prera ne kubik. Shtojme lengun e gjelit te detit te kulluar, makaronat per supe ose orizin dhe i gatuajme derisa perimet te zbuten (15-20 minuta). I japim shije me majdanoz, pak trumez dhe shtojme se fundi edhe copezat e mishit te gjelit te detit ne kubik.

Sipas deshires, mund te shtojme edhe nje koncentrate pule per ta bere supen akoma me te shijshme, copeza domate te fresketa, apo/dhe disa pikeza Tabasco per ta bere me pikante.

Një mendim mbi “Supë me mbetjet e gjelit të detit

 1. Eshte shume e shijshme flm qe na hapni horizont per te mbajtur nivelin e oreksit ne kuota te vogla peshe, une e kam bere radhazi kete recete ne ndihmesen tuaj. Jeni faqe shume simpatike ju ndjek me shume vemendje, por edhe me oreks.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.