Kroketa perimesh me fara susami

Kroketa perimesh me fara susamiAntipaste e rekomanduar jo vetem per festat e fundvitit, por edhe per ti bere femijet tuaj te hane perimet duke i prezantuar ne nje forme terheqese.

Perberesit

  • 1/2kg patate
  • 200gr spinaq te fresket (ose 100gr te ngrire)
  • 100gr djath parmixhano te grire (ose djath tjeter kackavall)
  • 2 veze
  • 4-5 luge galete (buke te thate te therrmuar)
  • 2-3 luge fara susami te shtypura
  • vaj luledielli per skuqje
  • kripe
  • piper

Lajme mire patatet me gjithe lekure dhe i ziejme ne uje me kripe per 20-25 minuta derisa te zbuten plotesisht (beni proven e pirunit). I kullojme, i qerojme, dhe akoma te nxehta i kalojme ne shtypesen e patateve derisa ti reduktojme ne purè.

Ziejme spinaqin  per rreth 5 minuta ne uje pa kripe, e shtrydhim mire dhe e presim shume holle. Pas kesaj, eleminojme te gjithe ujin qe ka thithur duke e vendosur ne nje tigan ne zjarr mesatar per 1-2 minuta.

Ne nje ene te madhe, bashkojme purene e patateve me spinaqin, shtojme 1 veze, djathin parmixhano te grire, pak kripe e piper dhe i perziejme te gjitha bashke derisa masa te homogjenizohet. Nese e gjithe perberja rezulton shume e ujeshme, shtojme pak galete.

Me brumin e perftuar, formojme sfera te vogla sa nje arre, i kalojme ne vezen tjeter te rrahur dhe me pas ne galeten e bashkuar me farat e susamit te shtypura.

I skuqim kroketat ne vaj shume te nxehte derisa te marrin ngjyre te arte dhe i vendosim ne nje pjate te shtruar me letra thithese ne menyre qe te thithin vajin e tepert.

I sherbejme te vendosura mbi gjethe sallate jeshile dhe i shoqerojme sipas deshires me peshk te ziere ose me veze.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.