Copëza patate në furrë me proshutë

Kjo eshte nje garniture shume e shijshme, e cila kerkon minimumin e aftesive ne kuzhine dhe pregatitet ne pak kohe. Perberesit jane te thjeshte, patate, proshute, djath kackavall, vaj ulliri… por kombinimi i tyre eshte fantastik!
Perberesit

 • 1kg patate
 • 200gr proshute krudo ose proshute spek
 • 2 thelpi hudhra
 • djath kackavall te grire
 • pak rozmarine
 • vaj ulliri
 • pak gjalp
 • kripe
 • piper

Lajme mire patatet, i ziejme me gjithe lekure ne uje te kripur per 20-25 minuta, i qerojme sa jane akoma te nxehta dhe i shtypim me dhembet e nje piruni derisa ti ndajme ne copeza te vogla, jo ti reduktojme ne purè.

Ne nje tigan, kaverdisim ne vaj ulliri hudhrat e grira holle, proshuten e prere ne shirita te holle dhe rozmarinen per disa minuta, i rregullojme me kripe e piper dhe ia shtojme patateve duke i perziere mire.

Kete mase e hedhim ne nje tave te madhe te lyer paraprakisht me gjalp, e sperkasim siperfaqen me pak djath kackavall te grire dhe e vendosim ne pjesen e siperme te furres te parangrohur ne 180 °C per maksimumi 15 minuta, apo derisa te marre nje ngjyre te arte ne siperfaqe.

10 mendime mbi “Copëza patate në furrë me proshutë

 1. Interesante, do ta provoj ne ditet ne vazhdim. Por jam dakord me Even, ne pdf del bosh, dhe duke qene se na duhet e shkruar do na ndihmonte me te vertete.

  Pëlqejeni

 2. ju lutem..te gjitha recetat qe ju dergoni jane te shkelqyera per kete ju uroj ….por vetem kisha nje sygjerim..ne disa receta per gatim ju shkruani plot fjale te huaja qe dhe nuk dihet nga amviset psh-pana. mocarela-filadelfia-proshute krudo-proshute spek-djathe parmixhano e shume erza qe nuk njihen nga shume amvise si ne qytet dhe kryesisht ne fshat ku gatuhet me shume….flm per mirkuptimin …urime dhe gjithmone receta te shijeshme per ne te apasionuareve pas guzhines……..tung nga presheva =+++++++Ivani….

  Pëlqejeni

  1. @Ivan, faleminderit! Persa i perket sugjerimit tend, ata perberes qe ti permend jane me origjine italiane dhe jane lloje te vecanta djathi, proshute etj, per kete arsye nuk egziston nje emer ne shqip! Nese ti arrin ti gjesh ne shqip, mos hezito te na kontaktosh. Gjithe te mirat!

   Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.